Neatkarīgi no vecuma vai interesēm, šis pasākums piedāvā kaut ko aizraujošu ikvienam! Pievienojies zinātnes entuziastiem no visas Latvijas, apmeklē vairāk nekā 70 zinātniskās stacijas, iesaisties eksperimentos un atklāj zinātnes pasaules noslēpumus kopā ar pētniekiem. Vai esi gatavs satikt savu iekšējo zinātnieku?
Šogad LU ievieš jaunu, intriģējošu, aizraujošu diskusiju ciklu ar jomas ekspertiem, zinātniekiem un pētniekiem. Divu diskusiju vadmotīvs būs “LU – gids pētniecības pasaulē”, kuru laikā zinātnieki dalīsies personīgajā pieredzē par savu ceļu zinātnē un ikvienam klausītājam būs iespēja caur dažādiem “labirintiem” izdzīvot zinātnes piedzīvojumus. Savukārt trešā no diskusijām klausītājus ievilinās valodu labirintos, lai izprastu to lietojumu, apspriestu biežākās kļūdas un iepazītu literatūrzinātni.
Visas pasākuma aktivitātes ir bezmaksas, tās piemērotas visai ģimenei - gan lieliem, gan maziem, neatkarīgi no vecuma. Aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai LU mājaslapā, drīzumā tiks publicēta pasākuma programma un norises vietas, jo vairākas Zinātnieku nakts aktivitātes notiks arī ārpus LU Akadēmiskā centra.
Satiec savu zinātnieku un iedvesmojies nākotnes atklājumiem! Tiekamies LU Akadēmiskajā centrā – Jelgavas ielā 1 un Jelgavas ielā 3.
LU zinātnieki būs parūpējušies par daudzveidīgu programmu, lai ikviens atrastu sev ko interesantu, vēl nezināmu un noderīgu. Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes struktūrvienības šajā vakarā ļaus ieskatīties savās laboratorijās un auditorijās, lai parādītu, ka zinātnei ir dažādas šķautnes – to var ieraudzīt eksperimentos un mikroskopos, sadzirdēt diskusijās, izzināt spēlēs un darbnīcās un sajust, pašam visu izmēģinot!
Atomfizikas un spektroskopijas institūts aicinās izzināt gaismas kvantus, stāstīs par dabā sastopamo dzīvsudrabu, plazmas gaismas avotiem, multispektrālo attēlošanu, lāzera spekliem, optiskiem sensoriem, imūno šūnu kustību organismā, kā arī daudz ko citu!
Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorija rādīs eksperimentus, kas saistīti ar formu, krāsu, garšu, emocijām, personības iezīmēm, haptiku, telpiskām prasmēm, un starpmodalitāšu saistījumu.
Izzināt navigāciju un citus mūsdienu un nākotnes magnētiskā lauka kvantu sensoru pielietojumus aicinās Lāzeru centrs.
Matemātikas nodaļa un Mazā matemātikas universitāte pastāstīs par tā sauktajām matemātiskajām rotaļlietām (MR) un piedāvās apmeklētājiem pašiem iemēģināt rokas un prātu āķīgo uzdevumu atrisināšanā. Savukārt Statistisko pētījumu un datu analīzes laboratorija piedāvās iespēju piedalīties varbūtību izlaušanās spēlē, prognozēt ar lēmumu kokiem, kā arī rādīs gadījumu procesu piemērus un datu zinātnes noslēpumus.
Fizikas institūta stacijas apmeklētāji uzzinās visu par stiprajiem magnētiem un to spēku, magnetohidrodinamiku un tās lomu šķidru metālu vadīšanā un kontrolēšanā, turklāt uzzinās, kā magnētiskie lauki ietekmē šķidros metālus!
Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūts stāstīs par astrometriju, zvaigžņu attēlu apstrādi, zenītkameru, zemes gravitācijas lauku, kā arī kosmisko objektu optiskās novērošanas sistēmu.
Skaitliskās modelēšanas institūts zina, ka jebkuram ir ekstrasensa spējas! Vai stikls tiešām ir caurspīdīgs? Kā atvēsināties ar siltu ūdeni? To uzzini, dodoties uz SMI stendu!
Materiālu mehānikas institūta apmeklētājiem būs iespēja redzēt darbībā dažādu veidu 3D printerus, izejmateriālus, noklausīties 3D printera darbības principa skaidrojumus un uzdot jautājumus.
Fizikas nodaļas Magnētisku mīkstu materiālu laboratorija veiks demonstrējums par magnētiskiem mīkstiem materiāliem, kā arī rādīscik dažādi tie var būt.
Ģeoloģijas nodaļa vairākās stacijās demonstrēs Latvijas un pasaules Zemes dzīļu noslēpumus.
Vides zinātnes nodaļa pastāstīs par inovatīviem veidiem, kā iespējams pārstrādāt biomasu. Būs iespēja uzspēlēt kāršu spēli "Klimats sauc"
Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa aicinās iesaistīties izzinošās aktivitātēs par redzi un uzzināt, ar kādiem daudzveidīgiem redzes traucējumiem cilvēki vēršas pie optometrista.
Apmeklējot Ģeogrāfijas nodaļas staciju, satiec ģeogrāfijas studentus un pasniedzējus. Iepazīsti ģeogrāfijas daudzveidību, piedaloties kvizā, atrodot amizantas vietas Latvijas kartē, kā arī iemūži sevi ģeogrāfu fotostūrītī.
Ķīmiskās fizikas institūta stacijā uzzini, kā nanomateriāli palīdz iegūt "zaļo" enerģiju un samazināt CO2 izmešus! Viss par un ap nanotehnoloģijām - būs interesanti!
Par Zinātnieku nakti:
Ik gadu septembra pēdējā piektdienā notiek Eiropas Zinātnieku nakts, kas ir Eiropas līmeņa pasākums zinātnes un to sasniegumu popularizēšanai. Plašākai sabiedrībai tiek atvērtas augstskolas, universitātes un zinātniskie institūti, lai ikviens interesents var tikties ar pētniekiem, doties ekskursijās, skatīties šovus, piedalīties eksperimentos un diskusijās.