Vadītāja p.i.: asociētais profesors Māris Bērziņš

E-pasts: maris.berzins@lu.lv  

Adrese: LU Akadēmiskā centra Dabas māja, Jelgavas iela 1, Rīga LV-1004

Ģeogrāfijas nodaļa nodrošina akadēmiskās ģeogrāfijas studiju programmas bakalaura, maģistra un doktora līmenī. Nodaļas sastāvā ietilpst trīs katedras.

Katedras vadītājs: asoc. prof. Māris Bērziņš

E-pasts: maris.berzins@lu.lv

Katedrā veic daudzpusīgus zinātniskos pētījumus, kas aptver plašu tēmu loku saistītu ar cilvēku un viņa dzīves telpu. Nodaļa izzina iedzīvotāju ģeogrāfiju, pilsētu un apdzīvojuma ģeogrāfiju, kā arī ekonomiskos, sociālos un politiskos aspektus dažādos reģionos. Pētniecība tiek veikta transporta un tūrisma ģeogrāfijā, kā arī lauku teritoriju izpētē. Būtiska uzmanība tiek pievērsta iedzīvotāju mobilitātei, darbaspēka migrācijai un teritoriju attīstības plānošanai. Tiek analizēta iedzīvotāju demogrāfiskā un sociāli-ekonomiskā diferenciācija, teritoriālās sistēmas un reģionu attīstība.

Zinātniskās pētniecības virzieni: Iedzīvotāju ģeogrāfija, Pilsētu un apdzīvojuma ģeogrāfija, Ekonomiskā ģeogrāfija, Sociālā ģeogrāfija, Politiskā ģeogrāfija, Reģionālā ģeogrāfija,Transporta ģeogrāfija, Tūrisma ģeogrāfija, Lauku ģeogrāfija, Iedzīvotāju mobilitāte un darbaspēka migrācija, Vietu un teritoriju attīstības plānošana, Iedzīvotāju demogrāfiskā un sociāli-ekonomiskā diferenciācija, Teritoriālās sistēmas un reģioni, Iedzīvotāju ataudze un novecošanās, Teritoriālo kopienu analīze un pārvaldība un Datu apstrādes un analīzes metodes.

Katedras vadītāja: prof. Agrita Briede

E-pasts: agrita.briede@lu.lv

Katedras mērķis ir nodrošināt kvalitatīvas dabas ģeogrāfijas studijas un attīstīt uz ģeogrāfijas apakšnozaru sadarbību vērstus fundamentālos un lietišķos pētījumus Latvijas dabas ģeogrāfijā starpdisciplinārā un starptautiskā kontekstā.

Zinātniskās pētniecības virzieni: Klimats un ūdeņi, aerobioloģija, fenoloģija  

Katedras vadītājs: asoc. prof. Kristaps Lamsters

E-pasts: kristaps.lamsters@lu.lv

Katedras zinātniskā darbība ir mērķtiecīgi orientēta fundamentālo un lietišķo pētījumu veikšanai un attīstīšanai dažādos kvartārpētniecības, ģeomorfoloģijas un ģeomātikas virzienos, saskarsmē starp dabas ģeogrāfiju, ģeoloģiju un cilvēka ģeogrāfiju.

Zinātniskās pētniecības virzieni: kvartāra pētniecība, ģeomorfoloģija un paleoģeogrāfija.

 

Ģeogrāfijas nodaļa veic plašu un daudzveidīgu pētniecību, aptverot vairākus nozīmīgus virzienus. Tā pēta klimata un ūdeņu ietekmi uz vidi, kā arī aerobioloģijas un fenoloģijas jautājumus. Pētījumi tiek veikti arī augsnes un biotas jomā, analizējot augsnes sastāvu un bioloģiskās daudzveidības aspektus. Nodaļā tiek izzināta ainavas un kultūrģeogrāfija, kā arī iedzīvotāju ģeogrāfija un migrācijas procesi. Īpaša uzmanība tiek pievērsta apdzīvojuma un ģeogrāfiskās mobilitātes izpētei, teritoriju pārvaldībai un plānošanai. Pētījumi ietver arī ledāja subglaciālās, marģinālās un pieledāja vides izmaiņas vēsturiskā perspektīvā, kā arī nogulumu uzkrāšanās un reljefa veidošanās procesus.

Nodaļa nodarbojas ar Holocēna dabas vides laiktelpiskajām izmaiņām, analizējot ezera un purva nogulumu liecības, un veicina integrētas telpas un datu analīzes metožu attīstību. Šie pētījumi kopā veicina izpratni par dabas un cilvēka mijiedarbību, kā arī par vides izmaiņām dažādos laika posmos.

Ģeogrāfijas nodaļas sastāvā ietilpst septiņas laboratorijas.

 

Citas nodaļas struktūrvienības:

Centra vadītāja: Gunta Kalvāne

E-pasts: gunta.kalvane@lu.lv 

Telefona numurs: +371 28665753

Ģeogrāfijas didaktikas centrs tika izveidots ar mērķi nodrošināt sadarbību starp Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu pētniekiem un praktizējošajiem ģeogrāfijas skolotājiem jaunu zināšanu un prasmju nodošanai skolās, jauno pedagogu izglītošanā, kā arī popularizēt ģeogrāfiju kā aktuālu zinātņu disciplīnu Latvijas sabiedrībā. Galvenie centra darbības virzieni:

  • jaunu pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmu izveide un realizācija;
  • tālākizglītības un profesionālās izglītības kursu un izglītojošo pasākumu (konferences, semināri, darbnīcas, vasaras skola) organizēšana skolotājiem;
  • izglītojošo nodarbību organizēšana dažāda vecuma mērķauditorijām;
  • jauno ģeogrāfu skolas un Vides akadēmijas darbības atbalsts;
  • ģeogrāfijas ideju popularizēšana sabiedrībā.

Egila Birznieka Jauno ģeogrāfu skola ir erudīcijas skola, kas ģeogrāfijas olimpiāžu un konkursu veidā Latvijas jauniešiem ļauj sacensties ģeogrāfijas zināšanās un erudīcijā. Jauno ģeogrāfu skolas (JĢS) nodarbībās var piedalīties ikviens 6. – 12. klases skolēns, kuru interesē daba, ģeogrāfija, tuvas un tālas zemes vairāk nekā to māca skolā un raksta mācību grāmatās. JĢS ar savām tradīcijām –  tās vēsture aizsākas 1975. gadā – ir ieguvusi atpazīstamību visā Latvijā.

JĢS prezidents ir Uldis Klepers, īstens Ģeogrāfu mafijas loceklis, kuram nodarbību organizēšanā palīdz brīvprātīgo žūrija – bijušie JĢS absolventi, esošie LU EZTF un bijušie LU ĢZZF studenti.
JĢS nodarbības notiek reizi mēnesī LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātē – Rīgā, Jelgavas ielā 1. JĢS ir arī filiāles Latvijas reģionos – Vidzemes, Kurzemes un Latgales Jauno ģeogrāfu skolas – attiecīgi Valmierā, Liepājā un Rēzeknē.

Nodarbības notiek no oktobra līdz maijam.

Mājaslapa: www.jgs.lv 

Lodes muiža ir Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes lauka kursu stacionārs. Tur norisinās lielākā daļa lauka kursu, kuru laikā topošie ģeogrāfi, ģeologi un vides zinātņu eksperti apgūst praktiskās iemaņas lauka darbos. Šī vieta ir jau paudžu paudzēs mīlēta visas ģeotautas vidū.


Apskati Lodesmuižas apkārtni 3D modelī