Ūdeņu ekosistēmu pakalpojumu novērtēšana un integrētā modelēšana: zinātniski pamatotu dabā-balstītu risinājumu izstrāde eitrofikācijas mazināšanai (CREATE)
Projekta nosaukums: Ūdeņu ekosistēmu pakalpojumu novērtēšana un integrētā modelēšana: zinātniski pamatotu dabā-balstītu risinājumu izstrāde eitrofikācijas mazināšanai / Cross-REalm modelling and assessment of Aquatic ecosystem services: Towards a science-based design of nature-based solutions to tackle Eutrophication (akronīms CREATE)
Projekta līguma numurs: ES RTD/2025/06
https://www.water4all-partnership.eu/joint-activities/water4all-2023-joint-transnational-call
Projekta īstenošanas termiņš: 01.03.2025.-29.02.2028.
Projekta kopējais finansējums, LU daļa: 247,400.00 EUR
Projekta Latvijas partnera vadītāja: vad. pētniece Anita Zariņa (EZTF, Ģeogrāfijas nodaļa, Sociāli–ekoloģisko sistēmu pētījumu centrs)
Projekta dalībnieki:
Vad. pētnieks Ivo Vinogradovs
Vad. eksperte Anda Ruskule
Vec. eksperte Agnese Reķe
Projekta mērķi:
Projekts CREATE ir vērsts uz dabā-balstītu risinājumu (DBR) ieviešanu eitrofikācijas mazināšanai Baltijas jūras baseinā, pārvarot zināšanu trūkumus par ekosistēmu pakalpojumu (EP) savstarpējām saiknēm un DBR prioritizēšanu. Projektā tiks izstrādāts rīku komplekts, kas palīdzēs izprast eitrofikācijas ietekmi uz galvenajiem EP (piemēram, apgādes un regulējošajiem pakalpojumiem), kas var būt nozīmīgi eitrofikācijas mazināšanā. Projekta ietvaros tiks veidoti telpiski modeļi DBR prioritizēšanai, kas optimizēs EP nodrošinājumu, mazinās konfliktus starp dažādām vides vajadzībām un palielinās sinerģiju dažādās ūdeņu ekosistēmās.
Galvenās aktivitātes ietver:
1. EP modeļu izstrādi un telpisko analīzi, lai noteiktu, kuri EP ir tieši ietekmēti eitrofikācijas procesā vai kuriem ir potenciāls sekmēt tās mazināšanu.
2. DBR risinājumu izstrādi un prioritizēšanu, ņemot vērā konkrētus reģionālos apstākļus, lai veicinātu to efektīvu integrāciju plānošanā.
3. Politikas ieteikumu sagatavošanu un sadarbību ar ieinteresētajām pusēm, lai veicinātu DBR ieviešanu ūdens resursu pārvaldībā un jūras telpiskajā plānošanā, tādējādi nodrošinot DBR ilgtspējīgu integrāciju lēmumu pieņemšanā un pārvaldības stratēģijās.
Projektā paredzēta cieša sadarbība ar ieinteresētajām pusēm, tostarp valsts un pašvaldību iestādēm, lauksaimniecības un akvakultūras sektoriem, kā arī vides nevalstiskajām organizācijām un vietējām kopienām, veicinot pētniecības rezultātu praktisko pielietojumu un dabā balstītu risinājumu pieņemšanu un izmantošanu ilgtermiņā.