"Zinātnieku nakts 2023" šogad norisināsies 29. septembrī. Mēs, Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte gaidīsim interesentus no plkst. 17.00 līdz 21.00 Dabas Mājas 4. stāvā (Jelgavas iela 1) un Zinātņu Mājā 5. stāvā un 7.stāvā (Jelgavas iela 3)! Dalību Zinātnieku naktī ņems 7 FMOF pētniecības struktūrvienības un Jauno Fiziķu skola, piedāvājot izklaidējoši izzinošas aktivitātes.


DABAS MĀJA (JELGAVAS IELA 1)

Ko acis rāda! - 427. laboratorija

Būs atraktīvas un izzinošas spēles par redzi, būs iespēja izmēģināt roku veiklību, iejūtoties optometrista ādā, sacensties par labāko izpildījumu, uzzināt vairāk par redzi.


ZINĀTŅU MĀJA (JELGAVAS IELA 3)

Šķidrs, mīksts, magnētisks - 5. stāva gaitenī

Ļausim apskatīt un/vai iemēģināt dažādas demonstrācijas par šķidrumiem, mīkstiem un magnētiskiem materiāliem. Skaidrosim to izpētes motivāciju, aktualitāti un nākotnes pielietojumus.

Magnētiskais lauks un gaisma - 532. telpā

Magnētiskā lauka mērījumi izmantojot atomu tvaikus vai dimanta kristālu kā aktīvo vidi, kas sajūt magnētisko lauku un tā izmaiņas. Būs apskatāmi magnētiskā lauka mērīšanas eksperimentāli demostrējumi un kur magnētiskā lauka mērījumi ir noderīgi, piemēram, apslēptu metālisku elementu detektēšana, cilvēka smadzeņu radītā magnētiskā lauka mērīšana to darbības diagnosticēšanas nolūkos, orientēšanās telpā izmantojot Zemes magnētisko lauku, iežu raksturošana pēc to magnētiskajām īpašībām.

Stacija - Virtuālā Baltijas jūra - 5. stāva gaitenī

Būs izzinošs virtuāls ceļojums Rīgas līča okeanogrāfisko modeļaprēķinu rezultātos. Varēsiet uzzināt - kāda ir mūsu jūra katrā no gada mēnešiem un kas Rīgas līcī mainījies laikā no 1993. gada līdz šim brīdim un daudz ko citu.

Redzam siltumu! - 5. stāva gaitenī

Kā siltums klūst redzams? Praktiskie demonstrējumi ar termokameru.

Eksperimenti ar Jauno Fiziķu skolu - 5. stāva gaitenī

Dažādi eksperimenti ar Jauno Fiziķu skolas pārstāvjiem, iespēja iepazīties ar difrakcijas fenomenu, noskaidrojot mata biezumu. Pārliecināties par acs izšķirtspēju, kā arī noskaidrot, vai dažādas krāsas uztveram atšķirīgi, kā arī iespēja pārbaudīt savu erudīciju, izpildot krustvārdu mīklu. .

Nanoierīces izgatavošana - 5. stāva gaitenī

Iepazīšanās ar eksperimentālā zinātnieka darbu. Iespēja izmēģināt un izgatavot improvizētu nanoierīci magnetotransporta mērījumiem.

Mākslīgā intelekta alķīmijas brīnumi - 7. stāva gaitenī un 725. telpā

No reāla foto uz fantāziju - izmantojot savu portretu, to varēs pāveidot dažādos stilos ar mākslīgā intelekta palīdzību; Parunāsim par un ar ChatGPT - būs iespēja sarunāties ar datu zinātnes speciālistu par ChatGPT u.c. valodas modeļu darbību, kā arī tiks doti dažādi ieteikumi veiksmīgai sarunai ar ChatGPT, ko varēs izmēģināt praktiski; Klasifikācijas algoritmu trenēšana reāllaikā - attēlu klasifikācija ar neironu tīkliem, ko vispirms uz vietas uztrennē, uzņemot dažādas bildes, un pēc tam veic modeļa testēšanu; Vai cilvēks var būt gadījuma ģenerators - dalībniekam tiek uzdots nejauši "ģenerēt" monētas mešanas vai metamā kauliņa iznākumus, un pēc tam pārbauda iznākuma gadījuma raksturu; Varbūtību BINGO spēle - spēle, kurā vispirms aizpilda spēles laukumu ar iespējamiem metamā kauliņa iznākumiem un pēc tam izsvītro lauciņus atbilstoši metienu rezultātiem; Viktorīna statistiskās intuīcijas pārbaudei - viktorīna par varbūtību teorijas un statistikas jēdzieniem, kurai varēs pieslēgties ar mobilo telefonu, viktorīna tiks īstenota vairākas reizes noteiktos laikos.

Saistošā matemātika: VIP stūrītis - 7. stāvā atpūtas stūrītī

Vai kādreiz, darbojoties ar matemātiskajām rotaļlietām (MR), esi aizdomājies kā tās vispār ir radušās, kādas matemātiskās idejas ir to pamatā, vai jebkuru MR uzdevumu var atrisināt ar datora palīdzību? Šeit varēsi satikt MR izgudrotāju un kolekcionāru, daudzu grūti atrisināmu vai pat līdz šim vēl neatrisinātu uzdevumu autoru – profesoru Andreju Cibuli. MR ir ļoti piemērots avots, kur smelties skolēnu zinātniski-pētniecisko darbu tēmas. Arī vairāki studenti savos noslēguma darbos ir pētījuši problēmas, kas saistītas ar MR. Šeit būs labas iespējas ne tikai redzēt un dzirdēt, bet arī praktiski padarboties ar vairākām āķīgām MR gan no profesora, gan no lektores Elīnas Buliņas kolekcijas, turklāt par dažu uzdevumu atrisināšanu tiks piedāvātas balvas.


Apmeklējot pasākumu, apmeklētājs piekrīt, ka tikt filmēts un fotografēts, kā arī piekrīt audio vai vizuālo materiālu publicēšanai informatīvos vai reklāmas nolūkos.

Apmeklētāji aicināti dalīties ar savām sajūtām, pārdomām, foto un video stāstiem sociālajos tīklos, lietojot tēmturus #zinatniekunakts2023 #fizmati

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas līmeņa pasākums zinātnes un tās sasniegumu popularizēšanai, kas katru gadu notiek septembra pēdējā piektdienā. Plašākai sabiedrībai tiek atvērtas augstskolas, universitātes un zinātniskie institūti, lai ikviens interesents var tikties ar pētniekiem, doties ekskursijās, skatīties šovus, piedalīties eksperimentos un diskusijās.

Dalīties