
AIGARA LANGINA promocijas darba tēma: “Magnētisko šķidrumu brīvo virsmu dinamikas simulācijas trijās dimensijās ar robežintegrālvienādojumiem”. Darba vadītājs: Dr. habil. phys. Andrejs Cēbers
Anotācija: Disertācija aplūko problēmu par magnētiska šķidruma piliena sarežģīto uzvedību ārēju magnētisko lauku ietekmē, kas līdz šim ir bijusi kvantitatīvi risināma tikai vienkāršākajos gadījumos. Problēmas risināšanai ir nepieciešams matemātisks modelis, kas apraksta pilnu magnētiska šķidruma piliena brīvās virsmas dinamiku ārējos magnētiskos laukos trijās dimensijās. Disertācijā prezentēts konkrēts modelis, kas balstās uz robežintegrālvienādojumu risināšanu, kā arī tā algoritmiskā implementācija. Algoritmu iespējams izmantot, lai pētītu magnētisku pilienu konfigurācijas patvaļīgos magnētiskos laukos, ar to var veikt aprēķinus ar patvaļīgām piliena un apkārtesošā šķidruma viskozitātēm, kā arī modelēt dažādas piliena virsmas nestabilitātes, piemēram, konisku asumu rašanos vai transformēšanos jūraszvaigznei līdzīgā formā.
Recenzenti:
Dr. phys. Jānis Priede, Coventry University, Lielbritānija
Dr. Jānis Bajārs, Latvijas Universitāte, Latvija
Dr. Jaakko Timonen, Aalto University, Somija
ABDELQADER MAJED HUSNI ZABEN darba tēma “Spontāni magnetizētu mikrostīgu dinamika ārējā magnētiskajā laukā: Eksperimentālā izpēte”. Darba vadītāji: Dr. habil. phys. Andrejs Cēbers un Dr. phys. Guntars Kitenbergs.
Anotācija: Mikroierīces, kuras manipulē ar ārēju spēku, ir interesants pētniecības temats, ņemot vērā to potenciālos pielietojumus, piemēram, samaisīšanai mikrofluidikā un mērķtiecīgai kravu piegādei biomedicīnā. Magnētiski darbināmi roboti, kā šeit pētīts, sniedz priekšrocības gan kustības kontrolē pēc pieprasījuma, gan drošā bioloģiskā saderībā. Šajā darbā eksperimentāli tiek pētīta magnētisko stīgu dinamika gan rotējošā, gan pulsējošā magnētiskā laukā. Stīgas ir veidotas no feromagnētiskām daļiņām, kas savienotas ar DNS fragmentiem. Eksperimenti tika realizēti pie dažādiem nosacījumiem, kas ļāva veikt adekvātu salīdzinājumu ar skaitliskās modelēšanas rezultātiem, identificēt iepriekšējos pētījumos izstrādāto modeļu ierobežojumus un sniegt provizorisku priekšstatu par feromagnētisko stīgu izmantošanu samaisīšanai un pielietojumos kravu piegādei.
Recenzenti:
Dr. phys. Juris Prikulis, Latvijas Universitāte, Latvija
Dr. Peter Kopcansky, Slovak Academy of Sciences, Slovākija
Dr. Mojca Vilfan, Jozef Stefan Institute, Slovēnija
Ar promocijas darbiem var iepazīties LU Bibliotēkā, Raiņa bulvārī 19. Dalība sēdē ar iepriekšēju pieteikšanos, rakstot uz sintija.silina@lu.lv līdz 14. decembrim.