
Konferencē piedalījās dalībnieki no 15 valstīm, kas uzstājās ar daudzveidīgiem mutiskiem un stenda referātiem divu dienu garumā. Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas pētnieku darbi guva visaugstākos novērtējumus. 2018. gadā simpozijs notika Viļņā. To kopīgi organizēja Lietuvas Neirozinātnes asociācija, Latvijas Universitātes FMOF Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa, kā arī Tartu Universitāte (Igaunija), apvienojot 10. Lietuvas Neirozinātnieku Asociācijas konferenci (10th Conference of Lithuanian Neuroscience Association) un 2. Starptautisko Redzes fizioloģijas, vides un uztveres simpoziju (konferences tīmekļa vietne). Pasākumā piedalījās 176 dalībnieki no 15 valstīm (Lietuva, Latvija, Igaunija, Somija, Polija, Krievija, Ungārija, Vācija, Šveice, Francija, Lielbritānija, Saūda Arābija, Izraēla, ASV un Japāna). Pateicoties LU doktorantūras skolu atbalsta un Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas finansējumam, konferenci apmeklēja 48 dalībnieki arī no Latvijas Universitātes: 8 zinātnieki un 40 studenti un potenciālie studenti, t.sk. 5 doktoranti.
Kopumā konferencē bija 23 mutiskie referāti un 50 stenda referāti. Jāatzīmē, ka no Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas bija 5 mutiskie referāti un 24 stenda referāti. Tika prezentēti gan esošie nodaļas projektu rezultāti, gan arī labākie studentu bakalaura un maģistra darbu rezultāti. Stenda referātu konkursā 2. vietu ieņēma nodaļas docente Evita Kassaliete (Meibomian gland dysfunction (MGD) and eyelid therapy) un 1. vietu ieņēma doktorante Kristīne Kalniča (The use of specialized computer games in the treatment of amblyopia). Sirsnīgi apsveicam Kristīni un Evitu ar augstiem zinātniskiem sasniegumiem.
Pirms konferences norisinājās meistarklase “Jaunās tehnoloģijas optometrijā un redzes zinātnē”. Meistarklase tapa sadarbībā ar SIA “OC Vision”, kas iepazīstināja auditoriju ar jaunākajām iekārtām acs tīklenes izvērtēšanā un fotografēšanā, sausās acs novērtēšanas iespējām, kā arī ar jaunāko multifunkcionālo iekārtu WAM-700+, kas ļauj veikt pilnu acs priekšējo struktūru izvērtēšanu. Dalībniekiem bija iespēja ne tikai noklausīties lekcijas, bet arī praktiski iemēģināt roku darbā ar katru no ierīcēm.
Viens no galvenajiem simpozija organizatoriem docente Aiga Švede stāsta, ka tā bijusi interesanta pieredze organizēt pasākumu kopā ar neirozinātniekiem: “Jo īpaši lielu atzinību pelnījuši visi, kas uzstājās konferencē – tā ir īsta māksla apvienot un iekļaut prezentācijā informāciju, kas ir saistoša gan neirozinātiekiem, gan redzes pētniekiem, gan optometristiem”. Tādējādi, ideja, kas tapa Latvijas Universitātes nodaļā, ir guvusi plašu atbalstu. 2020. gadā simpozijs notiks Tallinā (Igaunijā), bet 2022. gadā – Poznaņā (Polijā).
Par konferenci.
Ideja par starptautiskas konferences organizēšanu radās jau 2014. gadā, kad Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas zinātniskā grupa vienojās attīstīt un popularizēt redzes zinātni ne tikai Latvijā, bet arī Baltijas valstīs kopumā. Ideja veiksmīgi tika īstenota 2016. gadā, kad Rīgā (LU Dabas mājā, laikā no 6.-8.oktobrim) notika 1. Starptautiskais Redzes fizioloģijas, vides un uztveres simpozijs (VisPEP 2016). Simpozijā piedalījās 178 dalībnieki no 13 valstīm (simpozija mājas lapa, pasākuma atklāšanas fotogrāfijas.
Šis simpozijs ir ambiciozs trīs Baltijas valstu – Latvijas, Lietuvas un Igaunijas – zinātnieku sadarbības projekts, kas īstenots ar mērķi popularizēt redzes zinātni Baltijas reģionā. Galvenais mērķis ir veicināt sadarbību un komunikāciju starp pētniekiem un pētnieciskajām grupām, kā arī veicināt informācijas apmaiņu par jaunākajām tendencēm un iekārtām redzes zinātnes jomā. Simpozija tematika ir multidisciplināra, analizējot cilvēku redzi un redzes uztveri, kas mūsdienu tehnoloģiju pasaulē ir galvenā maņa pieejamās informācijas uztverei, un apvienojot pamatzinātnes (psiholoģiju, bioloģiju, oftalmoloģiju) ar praktiskajām zinātnes jomām (optometriju un ergonomiku). Tiešā mērķa grupa ir ne tikai dažādu nozaru pētnieki, kas darbojas ar redzes zinātni saistītos pētījumos, bet arī studenti.