1929.g. savā patoloģijas lekciju kladē students nepareizi pierakstīja vārdu patoloģija. No grieķu val. Pathos – ciešanas - patoloģija
1929.g. savā patoloģijas lekciju kladē students nepareizi pierakstīja vārdu patoloģija. No grieķu val. Pathos – ciešanas - patoloģija

Par 2019. gada novembra mēneša priekšmetu ir izvēlēta pirms 90 gadiem tapusī Latvijas Universitātes studenta klade ar profesora Romana Adelheima lekciju pierakstiem. Lekciju pierakstu klade ir labi saglabājusies, lielu pārsteigumu izraisa studenta kaligrāfisks, ļoti labi salasāmais rokraksts. Lekcijas numurētas, ir norādīti lekciju datumi. Var secināt, ka students bija ļoti apzinīgs, čakls, jo neviena lekcija nav izlaista. Pārskatot lekciju saturu var secināt, ka 1929.gadā, varbūt ne tik dziļi un plaši kā pašreiz, tiek mācīti studenti patoloģiskajā anatomijā, bet lekciju temati gandrīz tādi paši – Nekroze, Hipertrofija, Atrofija, Hiperplāzija, Metaplāzija, Iekaisums un citi.

1919. gadā patologanatomu Romanu Adelheimu kā pieredzējušu speciālistu uzaicināja strādāt jaunizveidotās Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātē un organizēt studentu apmācību patoloģiskajā anatomijā. Sakarā ar 2. pilsētas slimnīcas remontiem un uzturēšanai nepieciešamo līdzekļu trūkumu 1919. gada novembrī šīs pilsētas slimnīcas prozektūra tika slēgta. Tāpēc 1920. gadā R. Adelheims izveidoja Patoloģiskās anatomijas katedru ar mācību bāzi Rīgas 1. pilsētas slimnīcas patologanatomiskā nodaļā, kur viņš vienlaicīgi veica ari praktisko prozektora darbu, secēja slimnīcā mirušos. Tajā pašā gadā R. Adelheimu iecēla par Patoloģiskās anatomijas katedras docenta vietas izpildītāju.

Pilsētas 1. slimnīcā prozektūrai bija atvēlētas tikai trīs telpas un uz tām pārcēla arī jaunizveidotās Pastēra institūtu ar seroloģisko laboratoriju. 1921. gada rudenī R. Adelheims panāca plašāku telpu piešķiršanu un iekārtoja studentu auditoriju, katedras bibliotēku, Patoloģijas muzeju, patomorfoloģisko laboratoriju, sekciju zāli. Viņa darbs Medicīnas fakultātē bija pašaizliedzīgs: vadīja praktiskās nodarbības studentiem patoloģiskajā anatomijā, lasīja lekcijas, bet 1921.—1922. gadā vadīja nodarbības arī mikrobioloģijā.

1923. gada 30. septembrī Romans Adelheims pirmais LU Medicīnas fakultātē aizstāvēja doktora disertāciju - Beiträge zur Pathologischen Anatomie und Pathogenese der Kampfgasvergiftungen (Apcerējumi par saindēšanās ar kaujas gāzēm patoloģisko anatomiju un patoģenēzi). Šis darbs tika publicēts respektablajā žurnālā "Virchow´s Archiv". 1923. gada novembrī Romanu Adelheimu ievēlēja par docentu, bet 1925. gada janvārī par Patoloģiskās anatomijas katedras profesoru un iecēla par Patoloģiskās anatomijas institūta direktoru.

Patoloģiskās anatomijas katedras darba apstākļi būtiski uzlabojās 1928. gada jūlijā pēc līguma noslēgšanas starp LU Medicīnas fakultātes un 2. slimnīcas vadībām par prozektūras ēkas kapitālremontu un rekonstrukciju. 1929. gada novembri Patoloģiskās anatomijas katedra un Pastēra institūts atkal pārcēlās uz 2. slimnīcas prozektūras bāzi. Slimnīcas prozektūra tika izvietota ēkas pirmajā stāvā, otrajā stāvā bija katedras telpas. Pastēra institūts izvietojās blakus ēkā. Līdz ar to R. Adelheims bija atgriezies ēkā, kurā bija sākusies viņa darbība Rīgā.

Ar savu praktisko, zinātnisko un pedagoģisko darbību profesors Romans Adelheims ir devis nozīmīgu ieguldījumu medicīnas attīstībā, kas ļauj viņu saukt par patoloģiskās anatomijas zinātnes nozares un mācību priekšmeta pamatlicēju Latvijā.

25. novembrī pl. 17.30 LU Zinātņu mājā Jelgavas ielā 3, Rīgā 326.auditorijā LU Muzejs aicina visus interesentus apmeklēt profesoram R.Adelheimam veltītu lekciju un iepazīties ar izcilā patologanatoma dzīves un darbības stenda ekspozīciju.

Ar LU Muzeja Cilvēka patoloģijas ekspozīciju iespējams iepazīties iepriekš piesakoties valentina.gordjusina@lu.lv

Dalīties

Saistītais saturs

ZEM LUPAS. Filozofijas lekciju konspekti no Rīgas Universitātes laika
01.03.2021.

ZEM LUPAS. Filozofijas lekciju konspekti no Rīgas Universitātes laika

ZEM LUPAS. Cilvēka orgānu vaska modeļi
09.06.2020.

ZEM LUPAS. Cilvēka orgānu vaska modeļi

Topošie medicīnas studenti apmeklē LU Muzeja cilvēka patoloģijas kolekcijas
27.11.2018.

Topošie medicīnas studenti apmeklē LU Muzeja cilvēka patoloģijas kolekcijas