Arī šogad Jauno Fiziķu skolas (JFS) apbalvoja savus aktīvākos dalībniekus ar iespēju doties izglītojošā ceļojumā uz Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN) Šveicē. Šogad šo iespēju no vairāk kā 700 skolēniem izcīnīja Pāvels Baks no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas un Tīna Skrastiņa no Aizkraukles novada vidusskolas.

Ceļojuma īstenošanu atbalstīja aviokompānija airBaltic, kas jau vairāku gadu garumā sniegusi iespēju zinātkāriem Latvijas skolēniem iepazīt pasaules vadošos zinātnes centrus un laboratorijas. Vizītes norisi nodrošināja sadarbība ar CERN Nacionālo kontaktpunktu Latvijā (CERN NKP), kas koordinē Latvijas dalību CERN kā asociētajai dalībvalstij. Šīs iniciatīvas mērķis ir veicināt jauno fiziķu un inženieru interesi un izglītību, lai viņiem radītu priekšstatu par starptautisko zinātnisko centru, piemēram, CERN, darbības principiem.

Vizītes laikā skolēni iepazinās ar CERN darbību un piedalījās vairākās izglītojošās aktivitātēs. Ceļojums sākās ar tikšanos ar Latvijas Compact Muon Solenoid (CMS) eksperimenta grupas vadītāju un RTU daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūta direktoru Kārli Dreimani , kurš sniedza ievadlekciju par CERN misiju, Latvijas iesaisti, kā arī sniedza skolēniem ieskatu daļiņu fizikas pamatos. Vēlāk neformālā gaisotnē skolēni tikās ar Latvijas doktorantūras studentiem, kuri dalījās savā pieredzē par studijām, pētniecību un dzīvi CERN.

Turpinot ar ekskursiju uz vienu no nozīmīgākajiem CERN eksperimentiem – CMS detektoru. Tās laikā skolēniem bija iespēja iepazīt detektora kontroles centru, uzzināt par tā darbības principiem un tehnoloģisko uzbūvi. Ekskursijas kulminācijā bija iespēja doties 80 metru dziļumā pazemē, kur varēja nokļūt tuvāk pašam detektoram un apskatīt daļu no iekārtas datu nesējiem.

Otrajā dienā skolēni viesojās laboratorijā, kur tiek veidoti izotopi medicīniskiem nolūkiem, apliecinot, ka CERN pētījumiem ir arī praktiska nozīme veselības aprūpē. Tālāk ceļojums turpinājās CERN zinātnes muzejā Science Gateway, kur tika apskatīti dažādi populārzinātniski eksponāti saistīti ar daļiņu fiziku, astronomiju un daļiņu paātrinātājiem. Skolēniem bija unikāla iespēja apmeklēt arī tīrtelpas, kur šobrīd norit jaunā sensora izstrāde CMS detektoram. Sensora izstrādē aktīvi piedalās arī Latvijas studenti, demonstrējot Latvijas jauniešu praktisko iesaisti. Plānots, ka sensors tiks uzstādīts CMS detektorā tā nākamās atjaunošanas laikā.

Vizīte noslēdzās ar Antimatter Factory apmeklējumu, kur tiek veidotas antimatērijas daļiņas un veikti eksperimenti, lai noskaidrotu,  vai gravitācija tiešam uz anti-matēriju iedarbojas tāpat kā uz mums.

CERN apmeklējums bija jauniešiem ne vien aizraujoša un iedvesmojoša pieredze, bet arī vērtīgs ieskats pasaules līmeņa zinātniskajā darbībā ārpus Latvijas. Tā ļāva klātienē izprast, cik nozīmīga ir fundamentālo pētījumu loma mūsdienu zinātnē un tehnoloģiju attīstībā.

JFS izsaka pateicību  airBaltic un CERN NKP par sniegto iespēju jauniešiem apmeklēt pasaulē vadošo daļiņu fizikas pētniecības centru, lai kopā popularizētu STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) mācību priekšmetus, kā arī veicinātu jauniešu iesaisti dabaszinātnēs un inženierzinātnēs.
 

Dalīties