
Temats: "Jaunu pārejas metālu dikalkogenīdu sintēze un to īpašību izpēte".
Darba zinātniskais vadītājs: Dr. phys. Boriss Poļakovs.
Anotācija:
Pārejas metālu dikalkogenīdu (TMD) nozare ir ieguvusi ievērojamu uzmanību, pateicoties tās daudzsološajām iespējām elektronikā, optoelektronikā, katalīzē un citās sfērās. Taču pašreizējais izaicinājums ir nodrošināt kontrolējamu kristālu augšanu, kas derētu komerciālai izmantošanai. Šis šķērslis ir aizkavējis TMD produktu plaša mēroga komercializāciju, kā dēļ nepieciešams izstrādāt sintēzes metodes, kas būtu gan efektīvas, gan reproducējamas. Šī pētījuma mērķis ir risināt šo problēmu, pētot dažādas unikālas pieejas, lai pārvarētu šīs limitācijas.
Galvenais uzdevums ir izveidot inovatīvas metodes TMD plāno kārtiņu sintēzei uz liela laukuma substrātiem, nodrošinot to konsekvenci ģeometrijā, kvalitātē un reproducējamībā. Impulsu lāzera uzklāšana (PLD) ir viena no šādām pieejām, kas piedāvā precīzu slāņa biezuma un sastāva kontroli. Šīs metodes daudzpusība ļauj to izmantot mērogojamai sintēzei un heterostruktūru veidošanai, kas uzlabo ierīču darbību. Turklāt kombinācija starp magnetronu izsmidzināšanu un ķīmisko tvaiku transportēšanu (CVT) piedāvā vēl vienu daudzsološu pieeju. Magnetronu izsmidzināšana nodrošina precīzu prekursoru materiālu uzklāšanu, bet CVT ļauj veikt kontrolētu selenizāciju vai sērošanu, iegūstot augstas kvalitātes kārtiņas. Ampulas asistēta konvertācija nodrošina vakuuma vidi, kas samazina defektu daudzumu un uzlabo kristāliskumu. Papildus sintēzei šajā darba tiek detalizēti raksturoti sintezētie TMD materiāli, lai novērtētu to īpašības. Izmantojot rentgenstaru difrakcijas, Ramana spektroskopijas un elektronu mikroskopijas metodes, tiek analizētas kārtiņu ķīmiskās un strukturālās īpašības, savukārt elektriskā un optiskā analīze novērtē to piemērotību lietošanai.
Šis pētījums veicina plašāku TMD tehnoloģiju ieviešanu, sniedzot izpratni par TMD sintēzes mehānismiem, kā arī, izmantojot to unikālās īpašības. Atklājumi varētu sekmēt inovācijas elastīgā elektronikā, augstas veiktspējas tranzistoros un progresīvos fotodetektoros, tādējādi radot jaunus komerciālus pielietojumus, kam būtu ilgstoša ietekme uz tehnoloģijām un sabiedrību.
Recenzenti:
1) Dr. phys. Jana Andžāne, Latvijas Universitāte,
2) Dr. phys. Vjačeslavs Gerbreders, Daugavpils Universitāte,
3) Dr. Zia Ullah Khan, Linšēpingas Universitāte, Zviedrija.
Ar promocijas darbu var iepazīties LU Bibliotēkā, Raiņa bulvārī 19.
Dalība sēdē ar iepriekšēju pieteikšanos, rakstot uz sintija.silina@lu.lv līdz 25. martam.