2024.gada 4.decembrī Latvijas Universitātes (LU) Muzeja Ģeoloģijas kolekcijās klātesot autoriem, atbalstītājiem un viesiem svinīgi tika atvērta Muzeja sērijas piektā grāmata “Latvijas kristāli".
Muzeja sērijas iedibinātāja LU Muzeja direktore Iveta Gudakovska izteica gandarījumu par sērijas dzīvotspēju un “Latvijas kristālu” autores Dr.geol. Vijas Hodirevas atbildīgo darbu manuskripta radīšanā. Grāmatas nozīmību atklāj tās elektroniskās versijas lielais skatījumu skaits vēl pirms oficiālās atvēršanas notikuma.
Vija Hodireva stāstot par darbu pie grāmatas apliecināja, ka grāmata iepazīstina ar LU Muzeja krājuma daļu, kas pārstāv minerālu pasauli, turklāt izcelta un raksturota tikai tā minerālu krājuma daļa, kas atrasta un iegūta Latvijā. Paraugu atlases mērķis bija plašam interesentu un pētnieku lokam parādīt būtisku, vizuāli pievilcīgu, skaistu un praktiski noderīgu Zemes dzīļu bagātību kopu – izcilus makrokristālus. Grāmatas nozīmīga daļa ir ukraiņu mākslinieces Marijas Koltsovas minerālu kristālu fotogrāfijas. Izdevumu papildina arī LU doktora studiju programmas ģeoloģijā dalībnieka un daudzu Latvijā retu minerālu paraugu dāvinātāja LU Muzeja Ģeoloģijas kolekcijām Dmitrija Vorobjova kristālu fotogrāfijas mikroskopā.
Grāmata izdota LU Akadēmiskajā apgādā. Apgāda direktore Aija Rozenšteine raksturoja grāmatas tapšanu un pateicās autorei V. Hodirevai, fotogrāfju autorei M. Koltsovai par ieguldījumu, izteica gandarījumu par sadarbību ar LU Muzeju un aicināja sēriju turpināt.
LU attīstības prorektors Enno Ence izteica gandarījumu par iespēju grāmatā iepazīt LU Muzeja kolekciju aizraujošo minerālu daļu – kristālus un rosināja turpināt Muzeja kolekciju popularizēšanu.
Savu vērtējumu par grāmatu, tās noderību studijās izteica Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes mācībspēki profesors Ivars Strautnieks, asociētā profesore Laimdota Kalniņa un citi kolēģi. Arī Montesori sākumskolas skolotāja Kate Pelēce un Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas pedagogs Andris Ģērmanis uzsvēra, ka arī skolēni izrāda interesi un iepazīstas ar apbrīnojamiem dabas radītiem veidojumiem.
V. Hodireva bija sagatavojusi nelielu grāmatas fotogrāfijās redzamo kristālu paraugu izstādi un aicināja viesus apskatīt tos klātienē.
Pēc oficiālām uzrunām svētku gaisotne vēl labu laiku nerima sanākušo neformālās sarunās.
“Latvijas kristālu” elektroniskā versija lasāma LU e-resursu repozitorijā.
Grāmatas atvēršanas svētki fotomirkļos.