Ikgadējās Pasaules augsnes dienas mērķis ir apspriest aktualitātes saistībā ar augsnes resursu pētniecību, uzraudzību un ilgtspējīgu izmantošanu un apsaimniekošanu, lai veicinātu izpratni par veselīgu ekosistēmu un cilvēku labklājības saglabāšanas nozīmi, risinot pieaugošās augsnes apsaimniekošanas problēmas, tādejādi mudinot sabiedrību uzlabot augsnes veselību un stāvokli.
Šogad pasākuma laikā tiks apspriestas aktualitātes Latvijā un Eiropas Savienības kontekstā, t.sk. Eiropas vienotās pētījumu programmas (EJP Soil) īstenošanu saistībā ar ilgtspējīgu lauksaimniecību augsnes apsaimniekošanai klimata pārmaiņu kontekstā.
Pasākumu vadīs Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Augsnes un augu zinātņu institūta asociētais tenūrprofesors, EJP Soil koordinators Latvijā - Raimonds Kasparinskis.
Pasaules augsnes dienas kampaņas mērķis ir palielināt izpratni par veselīgu ekosistēmu un cilvēku labklājības saglabāšanas nozīmi, risinot pieaugošās augsnes apsaimniekošanas problēmas, palielinot izpratni par augsni un mudinot sabiedrību uzlabot augsnes veselību un stāvokli.
5. decembris ir ANO oficiāli apstiprinātā Pasaules Augsnes diena, kurā tiek svinēta veselīga augsne veselīgai dzīvei. Jo mūsu planētas nākotne ir atkarīga no ekosistēmām, dabas resursiem, bioloģiskās daudzveidības un cilvēkiem, kuri ir atkarīgi no augsnes stāvokļa.
2013. gada decembrī ANO Ģenerālās asamblejas 68. sesijā 2015. gads tika nosaukts par Starptautisko augsnes gadu un 5. decembris par Pasaules augsnes dienu, lai palielinātu izpratni par augsnēm. ANO Ģenerālā asambleja piešķīra FAO Globālajai augsnes partnerībai (GSP) oficiālu mandātu turpmāk koordinēt tās globālās kampaņas īstenošanu katru gadu.
Pasaules augsnes diena tiek atzīmēta 5. decembrī, atzīstot Taizemes karaļa Bhumibola Adulyadeja oficiālo dzimšanas dienu, kurš bija viens no galvenajiem šīs iniciatīvas atbalstītājiem.
Augsnes kampaņas mērķi ir:
• Informēt, izglītot un iesaistīt plašu sabiedrību par augsnes nozīmi;
• Palielināt izpratni par augsnes ilgtspējīgas apsaimniekošanas prakses būtisko nozīmi ekosistēmu veselībai un cilvēku labklājībai;
• Aicināt valdības, privāto sektoru un sabiedrību aizsargāt augsnes.
Pasaules augsnes diena ir kā globāli svētki, kas sastāv no tādām aktivitātēm kā:
fotogrāfiju izstādes, filmu festivāli, lekcijas, paneļdiskusijas, leļļu izrādes, pārtikas tirgi, koku stādīšana, modes parādes, koncerti, sporta sacensības, viktorīnas, zīmēšanas konkursi, semināri, darbnīcas, runas, sabiedrības informēšanas kampaņas un dzejas koncerti.
Šajos pasākumos piedalās ne tikai FAO un GSP partneri, bet arī starptautiskās un nacionālās nevalstiskās organizācijas (NVO), politikas veidotāji, starptautiskas slavenības un vietējās amatpersonas, kā arī lauksaimnieki, augsnes speciālisti, sabiedriskās organizācijas un jaunieši.
Seminārs notiks klātienē, Jelgavas pils 293. telpā, LBTU Bioekonomikas un ilgtspējīgo resursu vadības centrā.
Pieteikšanās līdz 3. decembrim, sūtot e-pastu: raimonds.kasparinskis@lbtu.lv
https://www.lbtu.lv/lv/form/pasaules-augsnes-seminars-2024
(vietu skaits ierobežots) gadījumā, ja nav iespēja piedalīties klātienē, tad būs iespējams pieslēgties attālināti.
SEMINĀRA/DISKUSIJAS PROGRAMMA
Vadītājs: asociētais tenūrprofesors Raimonds Kasparinskis (raimonds.kasparinskis@lbtu.lv)
9:30-9:55 REĢISTRĀCIJA
9:55-10:00 PASĀKUMA ATKLĀŠANA
Raimonds Kasparinskis
10:00-11:20 MUTISKIE ZIŅOJUMI
10:00-10:20 Augsnes pratība – ko zinām un nezinām par augsni.
Aldis Kārkliņš
10:20-10:40 Potenciāli izzūdošās Kurzemes rietumu piekrastes augsnes.
Ieva Erdberga
10:40-11:00 Latvijas un Eiropas lauksaimniecībā izmantojamās zemes augsnes stāvoklis, veselība un likumdošana.
Lauris Leitāns
11:00-11:20 Atbalsta iespējas augsnes pētniecībā “Horizon” un “Augsnes misija” ietvaros.
Marija Kiršteine
___
11:20-11:40 KAFIJAS PAUZE
11:40-13:10 MUTISKIE ZIŅOJUMI
11:40-12:00 Augsnes izpētes nākotnes izaicinājumi Latvijā un Eiropas Komisijas apvienoto pētījumu programma “Eiropas mēroga ietvara izveide ilgtspējīgai lauksaimniecības augsnes apsaimniekošanai klimata pārmaiņu kontekstā – EJP Soil”.
Raimonds Kasparinskis
12:00-12:20 EJP Soil “Into-Dialogue” ieinteresēto pušu aptauju rezultāti par iespējamiem risinājumiem un to efektivitāti augsnes degradācijas risku samazināšanai lauksaimniecībā izmantojamās zemēs Latvijā.
Kristīne Afanasjeva, Baiba Dirnēna, Imants Kukuļs, Oļģerts Nikodemus, Raimonds Kasparinskis
12:20-12:40 EJP Soil “PRAC2LIV” rezultāti. Lēmumu pieņemšanas atbalsta rīki veselīgai augsnei (organisko vielu sturs, ūdens aizturspēja, barības vielu izmantošanas efektivitāte) lauksaimniecības sistēmās.
Imants Kukuļs, Timo Räsänen, Dylan Warren Raffa, Sofia Delin, Meriem Jouini, Raimonds Kasparinskis, Baiba Dirnēna, Alessandra Trinchinera, Daniëlle Ooms, Ardy Saarloss, Oļģerts Nikodemus, Valentina Baratella, Ülfet Erdal, Zeynep Demir, Daniel Simonse, Marjoleine Hanegraaf
12:40-13:00 “SOILGUARD” – projekts augsnes bioloģiskās daudzveidības, ilgtspējas un daudzfunkcionalitātes novērtēšanai Eiropā un pasaulē.
Francesc Castro Cirac, Ina Alsiņa, Laila Dubova, Agrita Švarta, Madara Misule
13:00-13:40 DISKUSIJA
Lauksaimniecībā izmantojamās zemes augsnes stāvokļa novērtējums un veselīguma nodrošināšana ilgtspējīgai augsnes apsaimniekošanai un politikas veidošanai.
___
13:40-13:50 NOSLĒGUMS