Foto: Ģirta Barinova personīgais arhīvs

Latvijas Universitātes (LU) Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes (EZTF) Fizikas nodaļas (FN) asociētais profesors Ģirts Barinovs saņēmis Merseburgas Tehniskās universitātes (Hochschule Merseburg) goda apbalvojumu par ilggadēju sadarbību fizikas studentu prakses organizēšanā Merseburgā.

Merseburgas prakse ir LU EZTF fizikas studentiem piedāvāta prakses programma, kas norisinās Vācijā, Merseburgas Tehniskajā universitātē. Šī prakse ir daļa no LU un Merseburgas universitātes sadarbības projekta un ir paredzēta, lai studenti varētu iegūt praktisku pieredzi un strādāt ar modernām laboratorijām un tehnoloģijām, kuras ne vienmēr ir pieejamas Latvijā.

Merseburgas prakses organizēšanā Latvijas pusē galvenie atbildīgie ir LU EZTF. Jo īpaši – FN asociētais profesors, Dr. Phys. Ģirts Barinovs, kurš, piedaloties zinātniskā konferencē “International Research Camp”, Vācijā, no Merseburgas Tehniskās universitātes rektora, profesora Markusa Krabbes saņēma goda apbalvojumu par ilggadēju sadarbību fizikas studentu prakses organizēšanā Merseburgā.

Pats Ģirts teic, ka:

“Studentu apmaiņa ir bijusi ilgtspējīga un turpinās gandrīz 30 gadus, jo Merseburgas Tehniskās universitātes uz fizikas zināšanu industriālu pielietojumu balstītā izglītība labi papildina Latvijas universitātes akadēmisko izglītību, kas māca saprast apkārtējo pasauli, ieraugot tajā fizikālas likumsakarības.”

Iedvesma sadarbības projektam:

Sadarbība starp Merseburgas Tehnisko universitāti un LU sākās 1997. gadā, kad pirmo reizi organizējām studentu apmaiņu. Mūsu mērķis bija nodrošināt studentiem piekļuvi laboratorijām un speciālistiem, kas katrai pusei ir pieejami labāk. Mani iedvesmoja iespēja apvienot Merseburgas universitātes praktisko, uz industriju vērsto izglītību ar mūsu akadēmisko pieeju, kas palīdz studentiem labāk izprast fizikas likumus pasaulē ap mums.

Projekta izaicinājumi un pārvarēšana:

Projekta nodrošināšanā iesaistīti vairāk nekā desmit cilvēku gan no Latvijas, gan Vācijas. Arī man pašam nācās saskarties ar izaicinājumiem, piemēram, Covid-19 laikā, kad vācu kolēģu vizītes laikā man konstatēja pozitīvu testu. Situācija bija sarežģīta, bet kolēģi un studenti ātri pārņēma atbildību par nodarbībām un eksāmeniem, ļaujot projektu īstenot veiksmīgi.

Studentu atgriezeniskā saite:

Studentu apmaiņa ar Merseburgas Tehnisko universitāti norisinās jau tik daudzus gadus, ka vairums manu kolēģu paši ir piedalījušies šajā apmaiņā un labprāt laboratorijā strādā ar vācu studentiem, kad viņi atbrauc uz Latviju. Uzskatu, ka apmaiņas programma ir kļuvusi par neatņemamu fizikas bakalaura programmas studiju sastāvdaļu, un iespēja piedalīties studentu apmaiņā motivē studentus studijām EZTF FN, kā arī sniedz viņiem jaunas profesionālas zināšanas un pieredzi par izglītību, kultūru un zinātni Vācijā.

Goda apbalvojuma nozīme:

Goda apbalvojums man bija nozīmīgs, jo tas deva iespēju satikt ilggadējos kolēģus no Vācijas un personīgi pateikties viņiem par ieguldīto darbu. Šis apbalvojums ir apliecinājums tam, ka kopā esam izveidojuši stabilu un veiksmīgu sadarbību.

Ieguvumi no dalības konferencē:

No 22. līdz 24. oktobrim Merseburgā norisinājās International Research Camp, kuras ietvaros es nolasīju lekciju “Physics and modeling of single electron devices”, kurā es pastāstīju par nanoelektronikas attīstību, par iespēju veidot vienelektronu ierīces un par to pielietojumiem. Izstāstīju par LU FN Nanoelektronikas teorijas grupas zinātniskiem plāniem vienelektronu avotu uzlabošanās jaunuzsāktā projekta AQuanTEC (23FUN05) ietvaros, kurš tiek finansēts no Eiropas partnerības metroloģijas jomā, ko līdzfinansē Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programma “Horizon Europe” un iesaistītās valstis.

Iedvesma un idejas jaunajiem projektiem:

Fizikas bakalaura programma LU un fizikas studiju programma Merseburgas augstskolā pēdējos gados savās nodarbībās ir ieviesušas aktīvās mācīšanās metodes fizikas ievadkursos, tāpēc paralēli studentu apmaiņai arvien intensīvāka kļūst pieredzes un labākās prakses apmaiņa starp pasniedzējiem. 2023./2024. akadēmiskajā gadā seši docētāji no abām augstskolām apmeklēja partneraugstskolu un sadarbībā ar LU FN Fizikas izglītības pētniecības katedru tiek plānota lielas vācu pasniedzēju grupas vizīte LU 2025. gadā ar mērķi dalīties pieredzē fizikas didaktikas jomā.


Par Merseburgas praksi

Merseburgas prakses laikā fizikas studentiem ir iespēja:

Veikt laboratorijas darbus un eksperimentus, iegūstot praktiskas iemaņas dažādu fizikas eksperimentu veikšanā.

Iegūt starptautisku pieredzi – sadarboties ar citu valstu studentiem un profesoriem, kā arī uzlabot valodas un komunikācijas prasmes.

Papildināt akadēmiskās zināšanas – uzzināt par jaunākajām tehnoloģijām un metodēm, kas tiek pielietotas fizikā un inženierzinātnēs.

Prakse notiek vasaras periodā, un tās ilgums un specifika var mainīties atkarībā no katras konkrētās programmas prasībām un organizatoriskiem faktoriem.


Par projektu

Projekts AQuanTEC (23FUN05) “Augsta līmeņa kvantu tehnoloģija elektrisko strāvu metroloģijai” (Advanced Quantum TEChnology for metrology of electrical currents) tiek finansēts no Eiropas partnerības metroloģijas jomā, ko līdzfinansē Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programma “Horizon Europe” un iesaistītās valstis. Projekta ietvaros tiks izstrādāts elektriskās strāvas kvantu standarts, izmantojot vienelektrona avotus. Projekta finansējums ir vairāk nekā 2 miljonu eiro un tas tiks īstenots līdz 2027. gadam.

Dalīties