Vadītājs: Oļģerts Nikodemus

E-pasts: olgerts.nikodemus@lu.lv

Adrese: LU Akadēmiskā centra Dabas māja, Jelgavas iela 1, Rīga LV-1004

Vides zinātnes nodaļa ir vērsta uz dažādiem pētījumu virzieniem, kas veicina izpratni par cilvēka un dabas mijiedarbību un palīdz risināt aktuālas vides problēmas. Nodaļas sastāvā ietilpst divas katedras.

 

Katedras vadītāja: docente Laura Kļaviņa

E-pasts: laura.klavina@lu.lv

Lietišķās vides zinātnes katedras darbības mērķis ir Latvijas Universitātē nodrošināt studijas vides zinātnē un attīstīt zinātniskus un lietišķus pētījumus vides tehnoloģiju izstrādē, pārnesē un inovācijā, vides piesārņojuma analīzē un modelēšanā, vides politikā un pārvaldībā, vides plānošanā (arī ainavu plānošanā), vides un resursu ilgtspējīgā izmantošanā un aizsardzībā, atkritumu saimniecības pārvaldībā, klimata pārmaiņu pārvaldībā, tādējādi veicinot sabiedrības un tautsaimniecības attīstību valstī kopumā. Lietišķās vides zinātnes katedras personāls savā akadēmiskajā un zinātniskajā darbībā sadarbojas ar Latvijas un ārvalstu partneriem valsts pārvaldes, augstākās izglītības un pētniecības institūcijās.

Zinātniskās pētniecības virzieni:

  • Klimata, zemes izmantošanas un zemes seguma maiņas ietekme uz augsni un tās īpašībām. Augsnes organisko vielu sastāvs un ieguldījums SEG emisiju veidošanā;
  • Virzošie spēki ainavu transformācijā un to ietekme uz ainavu ilgtspēju, novērtēšanu un plānošanu;
  • Risinājumi aprites eknomikai, bioekonomikai: atkritumu izmantošana par resursu, biomasas pārstrādes blakusproduktu biorafinēšana un valorizācija: inovācija vides tehnoloģiju attīstībai;
  • Sabiedrības patēriņa modeļi un inovācija ilgtspējīgai attīstībai;
  • Dabas un vides sistēmu stāvokļa novērtējums, attīstības tendenču, scenāriju matemātiskā modelēšana, biogēno un atropogēno faktoru ietekmju īpatsvara un nozīmes novērtējums dažādu sistēmu evolūcijā;
  • Energoresursu pārvaldība kompleksās energoapgādes sistēmās, energoefektivitātes un atjaunojamo resursu izmantošanas rīcībpolitikas un pasākumi;
  • Vides pārvaldības sistēmas un procesi, instrumenti.

Katedras vadītājs: profesors Viesturs Melecis

E-pasts: viesturs.melecis@lu.lv

Katedras mērķis nodrošināt Latvijas Universitātē vides zinātnes studijas un attīstīt pētījumus vides kvalitātes un klimatu pārmaiņu uz vidi novērtēšanas jomā, bioekonomikā, ekotoksikoloģijā, dabas aizsardzībā un vides izglītības jomā. Katedras akadēmiskais personāls nodrošina studiju procesu Vides zinātnes bakalaura, maģistrantūras un doktorantūras studiju programmās, kā arī ir iesaistīti studiju kursu docēšanā citās Latvijas Universitātē īstenotajās studiju programmās.

Zinātniskās pētniecības virzieni:

  • Latvijas virszemes ūdeņu sastāvs, bioloģiskā daudzveidība, ūdeņu rekultivācijas metodes, notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģijas.
  • Kūdrāju funkcionēšanas likumsakarības, mainība pēc leduslaikmeta, antropogēnās ietekmes uz bioloģisko daudzveidību, purvu atjaunošanas risinājumi.
  • Klimata pārmaiņu ietekmes uz vides resursiem, bioloģisko daudzveidību. Pielāgošanās aspekti klimata pārmaiņām, īpaši ietekmes uz zemes izmantošanu, ekosistēmu pakalpojumiem: dalība Latvijas klimata politikas izveidē, risinājumi virzībai uz klimatneitralitāti.
  • Latvijas vides un dabas daudzveidība, kā resurss teritorijas ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanā.
  • Vides izglītība, klimata izglītība.
 
 

Vides zinātnes nodaļas sastāvā ietilpst septiņas laboratorijas.

Vadītāja: Linda Dobkeviča

E-pasts: linda.dobkevica@lu.lv 

Augšņu un grunts ķīmiskās izpētes laboratorijas darbības mērķis ir studiju procesa un zinātniskās darbības nodrošināšana. Augsnes laboratorija nodrošina laboratorijas darbu veikšanu studiju kursos “Augsnes zinātne”,  “Vides ķīmija” un “Baltijas jūras vide un apsaimniekošana”  vides zinātnes, ģeogrāfijas un ģeoloģijas bakalaura studiju programmu studentiem. Augšņu laboratorijā tiek nodrošināta iespēja bakalaura, maģistra un doktoru studiju programmu studentiem izstrādāt savus pētījumus, kā arī tiek veikti pētījumi dabas ģeogrāfijā un vides zinātnē. Laboratorijā var veikt augšņu, sūnu un citu dabas materiālu izvilkumu sagatavošanu metālu analīzēm.

Laboratorijā iespējams veikt šādas analīzes

  • augsnes un grunts granulometriskā sastāva noteikšana;
  • augsnes pH;
  • kopējā slāpekļa satura noteikšana (Kjeldāla metode);
  • kopējā oglekļa satura noteikšana;
  • fosfora satura noteikšana;
  • apmaiņas katjonu analīze;
  • citu augsnes ķīmisko parametru analīzi.

Aprīkojums:

  • pH metrs;
  • UV-Vis spektrofotometrs;
  • kopējā oglekļa analizators šķidrām un cietām vielām;
  • elementu analizators (N un C noteikšanai)
  • paraugu ievākšanas ierīces un cita aparatūra, kas nepieciešama dažādu augsnes un augu analīžu veikšanai.

Iesaistīšanās projektos:

2018-2021 LZP finansēts projekts: Kūdras humusvielu īpašības, struktūra un to modifikācijas iespēju izpēte (lzp-2018/1-0009)
2020-2021 LVAF finansēts projekts: Lagūnu ekoloģiskās kvalitātes novērtējums
2010-2013 LZP finansēts projekts: Ģeogrāfisko un ģeoloģisko procesu un faktoru ietekme uz Latvijas dabas apstākļiem un sabiedrību. Latvijas Zinātnes padomes projekts Nr. 09.1568.

Mājaslapahttps://www.natres.lu.lv/laboratorijas/augsnu-laboratorija/

Vadītāja: Laura Kļaviņa

E-pasts: laura.klavina@lu.lv 

Dabas resursu izpētes laboratorija tika dibināta 2015. gadā ar mērķi nodrošināt studiju procesu un risināt zinātniski pētnieciskos uzdevumus, kuri ir saistīti ar dabas resursu izpēti un izmantošanu.

Laboratorijas darbības virziens galvenokārt koncentrējas uz dabas vielu ķīmisko izpēti un daļēju bioloģiskās aktivitātes raksturojumu. Laboratorijā pieejamā aparatūra ļauj veikt vispusīgu dabas vielu ķīmiskā sastāva raksturošanu. Izmantojot dažādas ekstrakcija metodes, iespējams panākt plašu vielu spektra izdalīšanu no pētāmā objekta. Tāpat ir iespējama ekstraktu frakcionēšana, kas ļauj identificēt vielas arī zemās koncentrācijās.

Laboratorijā tiek nodrošināta iespēja bakalaura, maģistra un doktora studiju programmu studentiem veikt pētījumus par šādām tēmām:

  • bioloģiski aktīvi savienojumi sūnās un ķērpjos;
  • Virsmas aktīvie savienojumi vidē;
  • steroli un taukskābju atvasinājumi augu ekstraktos;
  • pesticīdu saturs augos kā drošības līmeņa indikators;
  • naftas produkti augsnē;
  • poliaromātiskie ogļūdeņraži sūnās;
  • smaržvielu analīze;
  • dabas vielu ekstraktu sagatavošana, sadalīšana, sastāva identifikācija un procesu optimizācija.

Laboratorijas iespējas ietver zināmu klāstu fizikāli ķīmisko iespēju vides piesārņojuma noteikšanā, toksisku vielu, atkritumu un augsnes analīzē, vides bioloģiskajā testēšanā un ūdens analīzēs. Analīzes tiek veiktas, izmantojot gan gāzu hromatogrāfijas (GC) metodi un izmantojot sarežģītu un augstas jutības masas spektrometriju (MS), kā arī infrasarkanās spektroskopijas (IR) metodes. Testēšanas objektu klāsts ietver nelielas ķīmiskās atliekas, sarežģītas matricas, šķidrumus, cietas vielas, organiskus materiālus ar neorganisko daļu klātbūtni, nezināmas ķīmiskas vielas, šķiedras, silikonus un virsmas aktīvās vielas, želejas, reakcijas blakusproduktus, sadalīšanās produktiem, smērvielas, tīrīšanas līdzekļus, nezināmu fragmentu daļiņas un citus.

Mājaslapahttps://www.natres.lu.lv/laboratorijas/dabas-resursu-izpetes-laboratorija/

Vadītājs: Jorens Kviesis

E-pasts: jorens.kviesis@inbox.lv 

Mežu un ūdens valsts nozīmes pētījumu centra laboratorijas mērķis ir studija procesa nodrošināšana un zinātniski pētniecisko uzdevumu risināšana, kā arī vides interesentu nodrošināšana ar nepieciešamajiem datiem.

Pareizu nostāju vides aizsardzībā nevar formulēt bez precīziem un ticamiem vides analīzes rezultātiem, un mēs esam pārliecināti, ka augstas kvalitātes vides analīze sniedz nozīmīgu pamatu vides aizsardzības darbā. Laboratorijas darbība tiek virzīta, lai uzlabotu gan mūsu starptautiskās kvalitātes nodrošināšanu valsts iekšienē, gan mūsu vides analīzes uzticamību. Pielietot pieredzi vides analīzes veikšanā un sagatavot speciālistus ir viens no mūsu galvenajiem virzieniem. Veicinām un stiprinām sadarbību ar dažādiem partneriem un aģentūrām, gan privāto un nevalstisko sektoru.

Laboratorijā tiek nodrošināta iespēja bakalaura, maģistra un doktora studiju programmu studentiem veikt pētījumus par šādām tēmām:

  • bioloģiski aktīvi savienojumi sūnās un ķērpjos;
  • virsmas aktīvie savienojumi vidē;
  • steroli un taukskābju atvasinājumi augu ekstraktos;
  • pesticīdu saturs augos kā drošības līmeņa indikators;
  • naftas produkti augsnē;
  • poliaromātiskie ogļūdeņraži Latvijas purvu briofītos.

Laboratorijas iespējas ietver zināmu klāstu fizikāli ķīmisko iespēju vides piesārņojuma noteikšanā, toksisku vielu, atkritumu un augsnes analīzē, vides bioloģiskajā testēšanā un ūdens analīzēs. Analīzes tiek veiktas, izmantojot gan gāzu hromatogrāfijas (GC) un šķidruma hromatogrāfijas (LC) metodes, gan izmantojot sarežģītu un augstas jutības masas spektrometriju (MS). Testēšanas objektu klāsts ietver nelielas ķīmiskās atliekas, sarežģītas matricas, šķidrumus, cietas vielas,  organiskus materiālus ar neorganisko daļu klātbūtni, nezināmas ķīmiskas vielas, šķiedras, silikonus un virsmas aktīvās vielas, želejas, reakcija blakusproduktus, sadalīšanās produktiem, smērvielas, tīrīšanas līdzekļus, nezināmu fragmentu daļiņas un citus.

Mājaslapahttps://www.natres.lu.lv/laboratorijas/mezu-un-udens-valsts-nozimes-petijumu-centra-laboratorija/

Vadītājs: Oskars Purmalis

E-pasts: oskars.purmalis@lu.lv 

Vides tehnoloģiju laboratorijas darbības mērķis ir studiju procesa un zinātniskās darbības nodrošināšana.  Laboratorijā tiek nodrošināta iespēja bakalaura, maģistra un doktoru studiju programmu studentiem izstrādāt savus pētījumus. Laboratorijā ir pieejamas iekārtas metālu satura izpētei, kā arī UV-VIS, fluorescences spektrometri, karsēšanas bloki un mufelis, kā arī ogļūdeņražu analizators.

Pastāv iespēja veikt dažādus pētījumus par vides zinātnē aktuālu tematiku un tehnoloģiju izstrādi un pielietošanu:

  • metālu satura analīze vidē, kā arī to kompeksveidošanās izpēte ar organiskajām vielām;
  • alūksnes ezera piesārņojuma un tā izkliedes novērtējums;
  • ģeoradara izmantošana purvu, sapropeļa krājumu un kultūrvēsturisko liecību izpētei;
  • izstrādātu kūdras karjeru ietekme uz purvu ekosistēmu;
  • humusvielu īpašību izpēte un praktiski izmantojamu produktu izstrāde;
  • vides renaturalizācijas efektivitātes izvērtējums;
  • bioogles izmantošana lauksaimniecības zemju bagātināšanai ar oglekli.

Mājaslapahttps://www.natres.lu.lv/laboratorijas/vides-tehnologiju-laboratorija/

 

Citas nodaļas struktūrvienības:

Ja esi 10.-12. klašu skolēns, apmeklē vides zinātnieku skolas „Vides akadēmija” organizētās bezmaksas nodarbības un izcīni priekšrocības uzņemšanai Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultāte! Tev būs iespēja aktīvā un interesantā veidā uzzināt daudz jauna!

Akadēmijā varēsi iegūt zināšanas un izpratni par vidi un vides aizsardzības nepieciešamību! Katra nodarbība ir veltīta kādai no vides zinātnes tēmām, piemēram, ūdens kvalitāte, resursu ilgtspējīga izmantošana, pilsētas vides kvalitāte, cilvēka ietekme uz dabas procesiem, u.c. Nodarbības sastāv gan no teorētiskās daļas, gan arī no praktiskās daļās, kuras laikā dalībnieki apgūst praktiskas iemaņas, darbojoties zinātniskajās laboratorijās un apgūstot programmatūru, ko savā ikdienā izmanto arī nozarē strādājošie. Nodarbībās piedalās arī fakultātes pētnieki un viesi no vides aizsardzības institūcijām, pašvaldībām un uzņēmumiem, kas dalībniekiem sniedz reālu ieskatu aktīvu pētījumu un projektu darbībā. 

Nodarbību grafiks ir sadalīts 3 dažādos mācību gadu ciklos, nodrošinot jaunas zināšanas visas vidusskolas garumā!

Piedaloties aktivitātēs, demonstrējot savas zināšanas un prasmes par apgūtajām vides tēmām, dalībnieki krāj punktus un mācību gada beigās trīs labāko rezultātu īpašnieki iegūs iespēju uzsākt studijas bakalaura studiju programmās par valsts finansējumu.

Tiekamies reizi mēnesī, sestdienās, LU Dabaszinātņu akadēmiskā centra telpās, Rīgā, Jelgavas ielā 1.

Mājaslapavidesakademija.lu.lv