Problēmas, to risinājumi un citi bieži sastapti jautājumi
Servisam nav iespējams piekļūt: Vai jūs atrodieties LU datortīklā? Ja nē, jums vispirms ir jāizveido VPN savienojums.
Kādēļ es saņemu baltu bildi ar atsauci apakšā, bet neredzu datus?: Šāda situācija ir iespējama, dēļ XY asu novietojuma problēmām WMS 1.3.0 specifikācijā. Ja izmantojat ArcGIS, lūdzu speciāli izvēlaties izmantot tieši WMS 1.1.1 savienojumu kad veicat savienojuma izveidi. Īsumā šādi – Add WMS server, iekopējat savienojuma saiti un apakšā Dafault version vietā izvēlaties WMS 1.1.1. Ja nelietojat ArcGIS pārliecinaties, ka izmantojat pareizo savienojuma saiti, kurā ietilps fragments &VERSION=1.1.1&, ja nē iekļaujiet to. Ja kaut kādu iemeslu dēļ esat spiests izmantot programmatūru, kas visam par spīti vēlas izmantot WMS 1.3.0 savienojumu, mēģiniet atrast programmas vai savienojuma konfigurācijā iespēju apmainīt X un Y asis otrādi. Tā, piemēram, QGIS 2.x versijā pastāv opcijas Ignore axis orientation (WMS 1.3.0/WMTS) un Invert axis orientation.
VPN savienojums neiet: Šī principā nav ar fakultātes ietekmē esoša lieta. Bet viena no biežākajām ar VPN svienojumu izveidi saistītajām problēmām ir tas, ka LUIS piekļuves parole ir vismaz vienreiz jānomaina pēc tam kad jums tā ir bijusi izsniegta. Lai gan LUIS un LU e-pastā ir iespējams ielogoties gadiem ilgi ar oriģinālo paroli, VPN izmantošanai tā ir jānomaina. Ja arī tas nepalīdz - padomājiet vai parole nav garāka par 8 simboliem? Ja ir, tad mēģiniet pieslēgties ievadot tikai pirmos 8 simbolus no savas garās paroles.
Lietojot ArcGIS 9.2 slāņu hierarhija pēkšņi sastingst neļaujot ieslēgt/izslēgt slāņus un veikt jebkādas darbības ar pievienoto servisa savienojumu: Šī ir ArcGIS 9.2 raksturīga kļūda – tā parādās tiklīdz WMS slāņu hierarhijā rodas izmaiņas. Pie šādām izmaiņām pieder jaunu slāņu pievienošana, aprakstu labošana u.c. Darbības, kas ik pa laikam ir jāveic servera pusē pievienojot datus. Šo problēmu var vienkārši labot, pievienojot servisa savienojumu projektam no jauna un noņemot veco “sastingušo”.
WMS klienta programma ziņo par kļūdu un nerāda servisa saturu: Atsevišķas WMS klientprogrammas (Google Earth, NASA WorldWind, Tile servisiem līdzīgus risinājumus izmantojošās javascipt web klientprogrammas) izmanto citu koordinātu sistēmu, kas atšķiras no tās, kas pamatā tiek lietota fakultātes iekšienē. Vairums inteliģentu klientprogrammu spēj datus reprojicēt no servisā izmantotās projekcijas, ja rodas šāda nepieciešamība, bet ne visas. Pagaidām šādi klienti netiek atbalstīti. Problēma pamatā pastāv tādēļ, ka ArcGIS klienti ieraugot WMS serveri ar WGS84 koordinātu sistēmu, pēc noklusējuma vienmēr izvēlas to automātiski. Tas rada problēmas, jo vairumam lietotāju mūsu organizācijā nav nepieciešams izmantot šo koordinātu sistēmu. Lai neradītu liekas problēmas, pagaidām tiek atbalstīta tikai Baltijas koordinātu sistēma (EPSG:25884) un LKS-92 koordinātu sistēmu (EPSG:3059).
Kā es varu nokopēt datus no servisa?: Nekopēt! Servisā pieejamie dati nav paredzēti izmantošanai lokāli. Lūdzu iepazīstieties ar servisa lietošanas noteikumiem. Pārkāpumi tiks atrasti un izmeklēti, balstoties uz IP adresi, klienta programmu un VPN savienojuma informāciju.
Karšu pārlūks strādā lēni: Tam var būt daudzi iemesli. Visticamāk, ka interneta savienojums caur kuru mēģinat to lietot ir lēns. Arī LU WiFi savienojumi ir lēni salīdzinot ar fiksēto (vadu) tīklu un tas ir normāli. Papildus tam iespējams, ka pārlūkprogramma, lēni izpilda JavaScript. Nelietojiet Internet Explorer. Subjektīvi pēc mūsu testiem visātrāk ar karšu pārlūku strādā Opera. Ja jums daudz un bieži jālieto šis serviss, apsveriet iespēju izmēģināt Opera vai citu ātru AJAX savietojamu pārlūkprogrammu (Firefox, Chrome, Safari). Varbūt jums ir ļoti liels monitors? Lielākiem monitoriem ekrāna aizpildīšanai ir nepieciešams pieprasīt lielāku teritoriju no karšu servera. Šādu salikumu nolasīšana, savienošana un nosūtīšana prasa vairāk darba serverim un tīklam. Ja monitors ir lielāks par 22”, tad darbs ar servisu var notikt salīdzinoši lēnāk nekā pie mazāka izmēra monitoriem. Tātad, ja strādāsiet caru lēnu pieslēgumu, pie liela ekrāna ar Internet Explorer, tad patīkami nebūs. Vislabāk, ir strādāt pie vidēja izmēra monitora (17”-19”) pie LU vadu tīkla, par pārlūku izmantojot Opera, vai arī WMS klientprogrammu (ArcGIS, QGIS, Kosmo, u.t.t).
Karšu pārlūks rāda baltu laukumu un kaut kādu pikseļu līniju rāmja augšējā malā: Šadu skatu var sastapt strādājot pie ļoti liela izmēra monitora. Mapserver WMS servisam ir uzstādīts limits pieprasāmajam slāņa fragmantam – neviena dimensija nedrīkst pārsniegt 4048 pikseļus. Vairums lietotāju šo kļūdu nekad nesastaps, bet OpenLayers (skriptam uz kuru balstās karšu pārlūjs) ir raksturīgi pieprasīt lielāku kartes fragmentu nekā lietotāja ekrāns, tādēļ ja nu tā tomēr notiek – samaziniet pārlūkprogrammas loga izmēru un problēma pazudīs.
Drukājot salikumu no GIS programmatūras projektā ietvertais WMS savienojums uz ekrāna rāda izvēlēto slāni, bet drukājas tukšs: Šo efektu izraisa tas pats kas iepriekšējo – serverim acīmredzot tiek pieprasīts pārāk liels rastra kvadrants. Šī nav kļūda, kuru paredzēts izlabot, bet veids kādā serveris tiek pasargāts no pārslogošanas ar abnormāliem pieprasījumiem. Ja sastopaties ar šo problēmu ir pamatā 2 varianti kā to risināt: samazinot drukas dpi (izšķirtspēju) un samazinot drukājamā laukuma izmēru. Ja vēlaties nodrukāt ļoti lielu kartes laukumu (piemēram uz postera), tad ņemot vērā ka šādus materiālus parasti skatās no attāluma, dpi var samazināt līdz pat 100dpi bez graujošām sekām izdrukas vizuālajai kvalitātei. Ja drukājamā laukuma izmērs nav tik svarīgs, tad var samazināt arī to un problēma izzudīs.
Vai servisu(s) iespējams lietot no mobilajām ierīcēm? (Lodesmuižā, uz lauka, utml.): Jā, bet pastāv tie paši nosacījumi, kas “parastajiem” datoriem – VPN savienojums, vai atrašanās LU tīklā, WMS klientprogramma, vai AJAX atbalstoša pārlūkprogramma. Mobilajiem telefoniem, kas neatbalsta VPN savienojumu izveidi, un izmanto mobilā operatora datu pārraides tīklu (GPRS un līdzīgus savienojumus) nav iespējams piekļūt fakultātes serverim. Populāra konfigurācija šādiem lietojumiem varētu būt plaukstdators ar gvSIG mobile kā WMS klientu un tīkla savienojumu caur Lodesmuižas WiFi punktiem + VPN. VPN konfigruācija dažādām ierīcēm var būt atšķirīga. VPN savienojumu var mēģināt izveidot arī caur mobilā operatora piedāvāto interneta pieslēgumu, bet darbs šādā veidā varētu būt ļoti lēns un ļoti dārgs maksājot par datu trafiku.
Pievienojot WMS savienojumu ArcGIS projektam, tas ilgi neko nedara: Uzreiz pēc tam kad esat pievienojis WMS savienojumu projektam un ArcGIS dziļdomīgi sāk kaut ko gaidīt – uzlikšķiniet uz servisa savienojama slāņu sarakstā. Tas atcels pieprasījumu blāķi, kuru ArcGIS nosūta serverim, pieprasos parādīt uzreiz visus servisa slāņus. Izvēlieties to slāni, kuru vēlējāties lietot un viss strādās daudz daudz ātrāk.
Kādēļ tuvinot dažādus kartes fragmentus, būtiski izmanās dominējošie krāsu toņi?: Šī nav kļūda, bet blakusefekts noderīgai funkcijai :) Katru reizi, kad WMS klientprogramma pieprasa rastra datu fragmentu noteiktā teritorijā, MapServer vispirms šo kvadrantu izgriež no vienotā pārklājuma un pēc tam iztiepj histogrammu no minimālās līdz maksimālajai vērtībai. Šī darbība vizuāli uzlabo ortofoto dešifrēšanas iespējas un tiek veikta katram pieprasījumam nevis visam pārklājumam vienādi. Tā kā katram pieprasījumam, atkarībā no atspoguļotās teritorijas ir dažāds pikseļu vērtību diapazons, tad atsevišķos gadījumos, šī automātiski veiktā darbība var izraisīt mazliet nepierastu tonējumu konkrētajai teritorijai. Tas parasti ir novērojams ļoti detālā tuvinājumā, kad uz histogrammas stiepšanu sāk iedarboties attēla uzņemošās aparatūŗas “troksnis” vai arī teritorijās kurās jau izteikti dominē viens krāsu tonis. Ja šādā teritorijā pagadās kāds netipisks augta kontrasta objekts vai artefakts, tad rezultāti gadās “interesanti”. Šis efekts ir novērojams pieteikami reti, lai neradīt traucējumus datu izmantošanā. Ja tomēr gadās ka tieši teritorija, kuru vēlaties atspoguļot savā salikumā cieš no šī efekta vienīgais drošais veids kā no tā atbrīvoties ir pabīdīt skatu, līdz tiek iegūts apmierinošs rezultāts.