Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskā centra Dabas mājas 2. stāva gaitenī pretim 223. auditorijai stikla vitrīnā izvietota ģeoloģijas maģistrantūras studenta Dmitrija Vorobjova privātkolekcija "Latvijas minerāli". Kolekcija ir viena no pilnīgākajām Latvijas minerālu kolekcijām valstī un pasaulē. Tas ir uzcītīgs 5 gadu darba rezultāts ar mērķi savākt pilnīgāko Latvijas mineraloģisko kolekciju.

Kolekcija tiek veidota kopš 2018. gada sākuma. Tajā iekļauti minerālu paraugi, kas ir atrasti dažādās Latvijas vietās. 2023. gada sākumā kolekcijā ir vairāk nekā 200 eksemplāru no aptuveni 40 dažādiem karjeriem un dažāda ģeoloģiskā vecuma iežu atsegumiem (ietverti paraugi no devona, perma un juras perioda iežiem). Lielākā daļa kolekcijas paraugu iegūti karjeros, kuros atsegti devona vecuma iežu slāņi (Daugavas, Salaspils un Pļaviņu svītas). Daži paraugi ir iegūti derīgo izrakteņu atradnēs, kuras jau ir izstrādātas, karjeri šobrīd applūduši un, kur paraugu ievākšana vairs nav iespējama - tādēļ šiem paraugiem ir īpaša vērtība.

 

Kolekcijas mērķis ir parādīt Latvijas iežu minerālo daudzveidību, parādīt minerālu formu un to izpausmju daudzveidību dažādās atradnēs.

Kolekcijas veidošanas laikā tika atrasti unikāli mineraloģisko izpausmju un formu paraugi:
· Getīta (α-Fe3+O(OH)) pseidostalaktītu paraugi no Apes-2 dolomīta atradnes (Smiltenes novads);
· Liela izmēra kalcīta (CaCO3) kristāli no Jaunbemberu dolomīta atradnes (Bauskas novads);
· Izcili pirīta (FeS2) paraugi no jau neeksistējošas Lauciņu dolomīta atradnes (Ogres novads).

Paraugi, kas raksturo mineraloģisko daudzveidību:
· Kvarca (SiO2) izcili paraugi no Lauces dolomīta atradnes (Aizkraukles novads);
· Malahīta (Cu2(CO3)(OH)2) mikroskopisko kristālu sakopojumi no Sīļu dolomīta atradnes;
· Ahātu paraugi ar nelieliem ametista un citrīna kristāliem kramā no “Lace Sunset” atseguma (Ogres novads), kuru izdevās atrast 2021. gadā. Šie atradumi ir pirmie zināmie kvarca vērtīgo paveidu atradumi mūsdienu dolomīta atradnēs Latvijā!


Kolekcija ir apskatāma arī virtuāli!

⇒Eksponēto paraugu saraksts

Latvijas minerālu kolekciju virtuāli Mindat vietnē var apskatīt ⇒ŠEIT

Ja būsiet LU Dabas mājā pie eksponētās kolekcija vitrīnas - lai ieraudzītu informāciju (foto, aprakstu angļu valodā u.c.) par katru paraugu, noskanējiet pie stenda tā atrodamo QR kodu un ievadiet interesējošā parauga kodu (piemērs: paraugam ar 1. numuru kods ir UF6-2Q2) vai katru paraugu virtuāli Mindat vietnē var apskatīt ⇒ŠEIT

     

Mūsu fakultātes ģeoloģijas maģistrantūras studentam Dmitrijam Vorobjovam gandrīz pusi no savas dzīves interesē mineraloģija - 7 gadu vecumā sākās aizraušanās ar akmentiņu meklēšanu un ievākšanu jūras piekrastē. Pašmācības ceļā tika apgūts liels zināšanu apjoms mineraloģijā un internetā iepazīti minerālu un iežu kolekcionāri, profesionāli ģeologi, kuri vēl vairāk veicināja interesi par ģeoloģiju, minerāliem un ģeotūrismu. Pašlaik Dmitrija kolekcijā ir ap 400 dažādu minerālu paraugu no dažādām pasaules vietām, kur tos veidojuši atšķirīgi ģeoloģiskie procesi - vulkāniskā darbība, metamorfisms, karsto šķīdumu darbība Zemes dzīlēs. Latvijā pieejamā informācija par mineraloģiskiem atradumiem ir minimāla, tomēr te ir ap 50 karjeru, kuros tos iespējams  atrast.

Pēc bakalaura darba par Latvijas atradņu dzelzsrūdu sastāva noteikšanas izstrādāšanas (ķīmijas, ģeoloģijas un mineraloģijas krustpunktā) LU Ķīmijas fakultātē, no mūsu fakultātes asociētā profesora Ģirta Stinkuļa tika saņemts aicinājums pievienoties projektam ģeoloģijā, kā arī studēt ģeoloģiju maģistrantūrā. Kopš 2020. gada kopā ar citiem ģeoloģijas studentiem Dmitrijs vasarās dodas aizraujošos izbraucienos jeb "minerālu un fosīliju medībās" pie dabas, kur atsedzas senie ieži.

2018. gadā pēc Latvijas Dabas muzeja, LU Muzeja Ģeoloģijas kolekcijas apmeklējuma un tikšanās ar ģeoloģijas doktori, mineraloģi Viju Hodirevu, tika nolemts doties savā pirmajā mineraloģiskas dabas ceļojumā (apmeklēts Dārzciema un Apes dolomīta karjers, atrasti skaisti kalcīta, dolomīta un getīta paraugi, kuru kvalitāte bija konkurējoša ar daudziem ārvalstu atradumiem).

Minerālu kolekcionārs katru gadu daļu no saviem atradumiem dāvina LU Muzeja Ģeoloģijas kolekcijai. Interesantākie no tiem redzami muzeja krājuma ekspozīcijā “Zemes dzīļu bagātības Latvijā: dolomīts” un “Zemes dzīļu bagātības Latvijā: silicīti” LU Akadēmiskā centra Dabas mājā, kā arī Latvijas ģeoloģiskā griezuma pamatekspozīcijā LU Muzejā Kronvalda bulvārī 4. Daži paraugi iekļuva rubrikā “LU mēneša priekšmets” Silicīta veidojums Latvijas devona dolomītos.

Dmitrijs Instagram vietnē ir nodibinājis vienu no pasaulē populārākajām mineraloģisko kolekciju domubiedru grupām Minerals Every Day (dalībnieku skaits teju 100 tūkstoši).

Share