Attēls: No A. Kaltenieces personīgā arhīva

Otrdien, 12. oktobrī, plkst. 16.30 attālināti Zoom norisināsies Latvijas Universitātes (LU) Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (FMOF) Redzes zinātnes doktorantūras skolas lekcija, kurā uzstāsies Alise Kalteniece no Mančesteras Universitātes (University of Manchester) Lielbritānijā, piedāvājot aplūkot radzenes konfokālās mikroskopijas nozīmi un pielietojumu radzenes nervu šķiedru novērtēšanā pie dažādas izcelsmes neiropātijām.

Cilvēka radzene ir visplašāk inervētā struktūra cilvēka ķermenī, kas nodrošina aizsardzību pret apkārtējās vides radītu mehānisko, termisko un ķīmisko iedarbību. Radzenē nav asinsvadu, taču tā satur aptuveni 400 reizes vairāk sensoro nervu galu, nekā āda. Radzenes nervi galvenokārt atzarojas no tregeminālā nerva optiskā zara un satur lielā izmēra Aδ un nelielā izmēra C nervu šķiedras, kas ir līdzīgas cilvēka ādā sastopamajām nervu šķiedrām.

Radzenes konfokālā mikroskopija ir efektīva, neinvazīva tehnoloģija, kas sniedz iespēju apskatīt radzenes šķiedras šūnu līmenī. Pēdējo divdesmit gadu laikā radzenes radzenes kofokālā mikroskopija ir tikusi plaši izmantota radzenes nervu bojājumu izvērtēšanai pacientiem ar dažādas izcelsmes perifērām neiropātijām (diabētiskā neiropātija, smalko šķiedru neiropātija u.c.) un centrālas izcelsmes neirodeģeneratīvām saslimšanām (Parkinsona slimība, demence, izkaisītā skleroze u.c.).

Redzes zinātnes doktorantūras skolas lekcijā paredzēts apskatīt radzenes konfokālās mikroskopijas nozīmi un pielietojumu smalko nervu bojājumu un perifērās neiropātijas novērtēšanā.

Dr.med. Alise Kalteniece 2013. gadā LU FMOF ieguvusi maģistra grādu klīniskajā optometrijā, un 2019. gadā Mančesteras Universitātē aizstāvējusi doktora disertāciju par radzenes konfokālās mikroskopijas pielietojumu diabētiskās neiropātijas novērtēšanā. Šobrīd Alise Kalteniece veic pēcdoktorantūras pētījumus Mančesteras Universitātes Medicīnas nodaļas kardiovaskulārās izpētes grupā, un pielieto konfokālo mikroskopiju radzenes nervu bojājumu novērtēšanā pie dažādas izcelsmes neiropātijām.

Redzes zinātnes doktorantūras skolas lekcijai var pieslēgties, izmantojot saiti https://lu-lv.zoom.us/j/92234018825 (meeting ID: 922 3401 8825).

Papildus informācija: redzes-zinatne@lu.lv

Vairāk par Redzes zinātnes doktorantūras skolu.


Par Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāti.

Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte ir Latvijas Universitātes akadēmiska pamatstruktūrvienība, kas izveidota akadēmiskās darbības organizēšanai sekojošās zinātņu nozarēs: fizikas un matemātikas nozarē, kā arī medicīniskās fizikas apakšnozarē.

Share