Nupat Latvijas Universitātes Akadēmiskajā apgādā iznākusi profesora Valda Segliņa zinātniskā monogrāfija “Sports Senajā Grieķijā un Romā sabiedrības spogulī”. Grāmatas atvēršanas svētki notiks 5. martā plkst. 13.00 starptautiskajā grāmatu un izdevniecību izstādē “Latvijas Grāmatu izstāde 2023” (Ķīpsalas iela 8, Rīga). Tajos sporta žurnālists Gunārs Jākobsons sarunāsies ar zinātniskās monogrāfijas “Sports Senajā Grieķijā un Romā sabiedrības spogulī” autoru Valdi Segliņu.  

Zinātniskā monogrāfija veltīta sportam un sacensībām Senajā Grieķijā un Romā, zināšanu avotiem par sporta veidu attīstību un olimpisko kustību senatnē. Parādīta ciešā saikne starp sabiedrības attīstību un iespējām sportam būt sabiedrību virzošam un olimpisko principu degradāciju kā drošu impērijas sabrukuma priekšvēstnesi.

Darbs veidots, par pieturas punktiem ņemot sengrieķu dzejnieka Juvenāla “Satīru” sešus fragmentus, kas laika gaitā ir pārtapuši par domu graudiem, bet ir noderīgi kā atslēga sava vēsturiskā laika sabiedrības raksturojumam. Šajā gadījumā tas ir sports, kura notikumi ir sabiedriski aktuāli un tiek nesaudzīgi kritizēti par pakļaušanu pūļa baudu interesēm. To kritizē daudzi senie autori, pretnostatot sporta spēļu augstajai morālei Senajā Grieķijā. Tomēr tas gluži tā nav, ja vērtējam laikabiedru manuskriptus un piezīmes. Lasītājam tiek piedāvāts ieskats Senās Grieķijas un Romas pasaulē, kur tiek pārkausētas daudzas senas tradīcijas, mainās dzīvesveids un pati sabiedrība ne vienmēr pozitīvi un par labu attīstībai, ko varam saskatīt arī mūsdienu sabiedrībā, kurai ir iespējas būt tālredzīgākai.

Autors profesors Valdis Segliņš – Latvijas Universitātes prorektors dabas, tehnoloģiju un medicīnas zinātņu jomā, ģeoloģijas zinātņu doktors. Pēdējos gados LU Akadēmiskajā apgādā iznākušas vairākas viņa grāmatas – “Senās Ēģiptes rakstu dārgumi” (2011), “Megalīti. Pasaule. Latvija” (2012), “Hors. Valdnieku dievs” (2017),  “Senās Ēģiptes medicīnas papirusi” (2018), “Ištare un desmitiem tās dažādo seju” (2018), “Maģija un burvestības Senajā Ēģiptē” (2019), “Neatrodamā Atlantīda”(2019), “Rituālā drāma un teatralizēti uzvedumi Senajā Ēģiptē” (2020), “Senākie likumu krājumi ķīļrakstos no Urukagina līdz Hammurapi” (2020), “Senās Divupes dievi, dēmoni un maģija” (2021),  “Zāmuels Hānemanis un Antons Mesmers. Solis pirms mūsdienu medicīnas” (2021), “Orākuli antīkajā pasaulē”(2022), kā arī “Ieskatīties nākotnē jeb Nostradama mantojums” (2022).

Grāmatu mākslinieces un maketētājas Baibas Lazdiņas veidotie darbi guvuši vērā ņemamu atzinību, vairāki no tiem ir nominēti grāmatu mākslas konkursam “Zelta ābele” un tikuši apbalvoti. 2011. gadā B. Lazdiņa saņēma šī konkursa balvu “Zelta ābols” par grāmatu “Senās Ēģiptes rakstu dārgumi” nominācijā “Zinātniskās grāmatas”, 2015. gadā – par “Vācu-latviešu frazeoloģijas vārdnīcu” nominācijā “Uzziņu literatūra” un 2018. gada konkursā – par grāmatu “Senās Ēģiptes medicīnas papirusi” nominācijā “Zinātniskā literatūra”. Portāla LSM.lv lasītāju balsojumā par 2021. gada skaistāko grāmatu tika atzīta LU Akadēmiskajā apgādā izdotā Valda Segliņa sarakstītā Baibas Lazdiņas veidotā “Zāmuels Hānemanis un Antons Mesmers. Solis pirms mūsdienu medicīnas”. 

Izdevuma literārais redaktors Oskars Lapsiņš ir veiksmīgi licis lietā savu bagāto pieredzi darbā ar zinātnisko literatūru.

LU Akadēmiskā apgāda izdevumus visizdevīgāk iegādāties LU Akadēmiskā apgāda telpās Aspazijas bulvārī 5˗132, iepriekš sazinoties ar Intu Sakalovsku (tālr. 67034889, 29333919, inta.sakalovska@lu.lv; apgads@lu.lv).

Share

Related Content

Pētījums par drošības aspektiem Latvijas vēsturē
11.05.2023

Pētījums par drošības aspektiem Latvijas vēsturē

Iznācis rakstu krājums “Media and Society, 2022”
06.04.2023

Iznācis rakstu krājums “Media and Society, 2022”

LU Akadēmiskais apgāds izdevis Valda Segliņa monogrāfiju  “Neatrodamā Atlantīda”
21.11.2019

LU Akadēmiskais apgāds izdevis Valda Segliņa monogrāfiju “Neatrodamā Atlantīda”