30. aprīlī jau ceturto gadu LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultāte aicināja Latvijas iedzīvotājus iesaistīties sabiedriskās zinātnes aktivitātē – zibakcijā “Viena diena Latvijā”, fotogrāfējot parastās ievas, āra bērza un mājas ābeles un veicot fenoloģiskos novērojumus. Šogad ir saņemtas 1068 fotogrāfijas no 707 novērojumu punktiem visā Latvijas teritorijā.

“Šī gada pavasaris ir netipiski agrs, vēl agrāk parastā ieva ir ziedējusi tikai 1990.gadā, jau aprīļa otrajā nedēļā”, stāsta zibakcijas organizētāja, LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ģeogrāfijas nodaļas vadošā pētniece, Dr.ģeogr. Gunta Kalvāne. 

“Fenoloģiskie novērojumi jeb sezonālās norises ainavā Latvijā tiek fiksētas jau vairāk nekā 100 gadus, un fenoloģiskie jeb sezonalitātes pētījumi, galvenokārt, balstās brīvprātīgo novērotāju ievāktajos datos. Papildus lauka pierakstiem, arvien biežāk fenoloģijā tiek izmantoti gan satelītattēli, gan fotoattēli, kas ļauj raksturot ikgadējās variācijas sezonalitātē, kā arī ilgtermiņā – analizēt klimata pārmaiņu ietekmes. Agrāka ziedēšana un lapu plaukšana ir viena no raksturīgākajām klimata pārmaiņu sekām, ko redzam arī Latvijas ainavā”, min Gunta Kalvāne.

LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultāte izsaka pateicību visiem zibakcijas dalībniekiem, un aicina ielūkoties pavasara profilā jeb iepazīties ar iesūtītajām fotogrāfijām šeit.

Rudens zibakcija notiks š.g. 30.septembrī, fiksējot rudens krāsošanās fenoloģiskās fāzes Latvijā.

Share