Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes (LU EZTF) Datorikas nodaļas Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorija priecājas aicināt uz Roberta Blumberga 2024. gada izcilības lekciju kognitīvā zinātnē, ko lasīs profesors Gustafs Gredebeks (Gustaf Gredebäck) no Upsalas Universitātes Zviedrijā. Izcilības lekcijā "Kā rokas veido prātu (How hands shape the mind)" profesors Gredebeks skaidros, kā roku un plaukstu darbības zīdaiņa vecumā ietekmē domāšanu un uztveri. Lekcija notiks otrdien, 21. janvārī, plkst. 17.00 RSU Anatomijas muzejā, Kronvalda bulvārī 9.  

Reģistrācija lekcijai

Savā lekcijā profesors Gredebeks stāstīs, kā darbošanās ar rokām un plaukstām (piemēram, sniegšanās, satveršana, darbošanās ar objektiem) ietekmē domāšanu, uztveri un prātu. Pamatojoties uz pētījumu rezultātiem, tiks skaidroti četri attīstības ceļi, kas jau agrā bērnībā ļauj risināt būtiskus izaicinājumus: 1) iesaistīt motorisko procesu simulāciju, lai paredzētu tālāko darbību, 2) kognitīvās kontroles rašanās no sniegšanās un satveršanas, 3) veikt aktīvu apkārtējās vides izpēti un 4) kļūdās balstītu mācīšanos, kas atvieglo kognitīvos un uztveres procesus. Šie četri attīstības ceļi skaidro, kā zīdaiņi, izmantojot darbošanos ar rokām un atbilstošos neirālos procesus, kontrolē darbības, lai strukturētu pasauli, attīstītu kognitīvās spējas un mācītos no mijiedarbības ar fizisko un sociālo pasauli. 

Profesors Gustafs Gredebeks ir nozīmīgs kognitīvās zinātnes pārstāvis, attīstības psihologs, kurš veicis nozīmīgu un nozari transformējošu pētniecību, atklājis jaunas pētniecības metodes un uzlabojis esošās. Viņa pētījumi sniedzas vairākās attīstības psiholoģijas jomās, tomēr jo īpaši zīdaiņu kognitīvās, sociālās un emocionālās attīstības izpētē. Īpašs viņa pētniecības akcents ir bērna aktīvās, ar nolūku veiktās darbības, lai izzinātu apkārtējo vidi un veicinātu kognitīvo attīstību. 

Citas jomas, kurās prof. Gredebeka veikums ir nozīmīgs – kognitīvā attīstība bērniem, kuri ir auguši kara apstākļos vai ģimenē, kurā vecākiem ir mentālās veselības traucējumi, kā arī bērni, kuri attīstās pārejas sabiedrībās. Visbeidzot, prof. Gredebeks ir pētījis bērnu attīstību sabiedrībās, kas ir ārpus Eiropas un labi attīstītās un industriālās pasaules. 

Prof. Gredebeks ir veicis nozīmīgus atklājumus un būtiski izmainījis zinātnes gaitu arī uztveres pētniecībā – viņa veikums acu kustību pētniecībā ir mūsdienu zinātnes zelta fondā (acu kustību izpēte zīdaiņiem) un viņa izstrādātās metodes izmanto visur pasaulē. Viņš arī ir veicis būtisku pienesumu pētniecībā, lai izprastu pupilometrijas (acu zīlīšu diametra mērijumu izpēte ) nozīmi uztverē.

Profesors Gredebeks ir Upsalas zīdaiņu un bērnu laboratorijas (Uppsala Child and Baby Lab) vadītājs Upsalas Universitātē un ir viens no visnozīmīgākajiem kognitīvzinātniekiem Zviedrijā un Skandināvijā.

Prof. Gredebeks ir 2024./ 2025. gada Roberta Blumberga izcilības lektors. Lekcijas atbalstītājs un izveidotājs ir Roberts Blumbergs, Latvijas Republikas goda konsuls Ilinoijas Štatā, ASV.

Atbalstu lekcijas norisei administrē LU fonds. Lekcijas norisi atbalsta arī LU EZTF Datorikas nodaļa un RSU Anatomijas muzejs.
 

 

Share