Šī gada 5. decembrī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē sadarbībā ar Latvijas Universitāti un Latvijas augsnes zinātnes biedrību tika organizēts Pasaules augsnes dienai veltīts pasākums – konference, seminārs “Mēri, monitorē, apsaimnieko”.

Ikgadējās Pasaules Augsnes dienas mērķis ir apspriest aktualitātes saistībā ar augsnes resursu pētniecību, uzraudzību un ilgtspējīgu izmantošanu un apsaimniekošanu, lai veicinātu izpratni par veselīgu ekosistēmu un cilvēku labklājības saglabāšanas nozīmi, risinot pieaugošās augsnes apsaimniekošanas problēmas, tādejādi mudinot sabiedrību uzlabot augsnes veselību un stāvokli.

Šajā gadā pasākums tika organizēts ar mērķi – stiprināt un attīstīt Latvijā esošo kapacitāti saistībā ar zemes un augsnes resursu ilgtspējīgu izmantošanu un apsaimniekošanu, prezentējot un apspriežot dažādas tēmas saistībā ar aktualitātēm augsnes resursu stāvokļa ietekmējošajiem faktoriem, procesiem un virzošajiem spēkiem, augsnes informācijas telpiskā nodrošinājuma, augsnes novērtējuma un monitoringa iespējām, lēmumu atbalsta pieņemšanas sistēmām un rīkiem, politikas veidošanas aspektiem un attīstības atbalsta iespējām, iestrādnēm un nākotnes izaicinājumiem saistībā ar augsnes veselīguma nodrošināšanu ilgtermiņā.

Tika apspriestas aktualitātes Latvijā un Eiropas Savienības kontekstā, t.sk. Eiropas vienotās pētījumu programmas (EJP Soil) īstenošana saistībā ar ilgtspējīgu lauksaimniecību augsnes apsaimniekošanai klimata pārmaiņu kontekstā.

Pasākumu vadīja Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātes Augsnes un augu zinātņu institūta asociētais tenūrprofesors, EJP Soil koordinators Latvijā – Raimonds Kasparinskis.

Pasākums norisinājās vienlaicīgi klātienē un attālināti, pārstāvot 77 dalībniekus no dažādām ieinteresētajām pusēm un organizācijām, t.sk. nevalstiskajām organizācijām, konsultatīvajām institūcijām un padomdevējiem, agroindustrijas pārstāvjiem, piegādātāju un tirdzniecības pārstāvjiem, izpētes un finansējuma atbalstītājiem, izglītības un zinātnes institūcijām, laboratorijām, verificēšanas un testēšanas centriem, privātā sektora pārstāvjiem un zemes īpašniekiem, lauksaimniekiem, mežsaimniekiem, kā arī politikas veidotājiem.

5. decembris ir ANO oficiāli apstiprinātā Pasaules Augsnes diena, kurā tiek svinēta veselīga augsne veselīgai dzīvei. Jo mūsu planētas nākotne ir atkarīga no ekosistēmām, dabas resursiem, bioloģiskās daudzveidības un cilvēkiem, kuri ir atkarīgi no augsnes stāvokļa.

2013. gada decembrī ANO Ģenerālās asamblejas 68. sesijā 2015. gads tika nosaukts par Starptautisko augsnes gadu un 5. decembris par Pasaules augsnes dienu, lai palielinātu izpratni par augsnēm. ANO Ģenerālā asambleja piešķīra FAO Globālajai augsnes partnerībai (GSP) oficiālu mandātu turpmāk koordinēt tās globālās kampaņas īstenošanu katru gadu.

Pasaules augsnes diena tiek atzīmēta 5. decembrī, atzīstot Taizemes karaļa Bhumibola Adulyadeja oficiālo dzimšanas dienu, kurš bija viens no galvenajiem šīs iniciatīvas atbalstītājiem.

Augsnes kampaņas mērķi ir:

  • Informēt, izglītot un iesaistīt plašu sabiedrību par augsnes nozīmi;
  • Palielināt izpratni par augsnes ilgtspējīgas apsaimniekošanas prakses būtisko nozīmi ekosistēmu veselībai un cilvēku labklājībai;
  • Aicināt valdības, privāto sektoru un sabiedrību aizsargāt augsnes.

Pasaules augsnes diena ir kā globāli svētki, kas sastāv no tādām aktivitātēm kā fotogrāfiju izstādes, filmu festivāli, lekcijas, paneļdiskusijas, leļļu izrādes, pārtikas tirgi, koku stādīšana, modes parādes, koncerti, sporta sacensības, viktorīnas, zīmēšanas konkursi, semināri, darbnīcas, runas, sabiedrības informēšanas kampaņas un dzejas koncerti.

Šajos pasākumos piedalās ne tikai FAO un GSP partneri, bet arī starptautiskās un nacionālās nevalstiskās organizācijas (NVO), politikas veidotāji, starptautiskas slavenības un vietējās amatpersonas, kā arī lauksaimnieki, augsnes speciālisti, sabiedriskās organizācijas un jaunieši.

Pasākuma ieraksts

Share