Vadītāja
Docente Tatjana Pladere
Metodiķe
Dace Rutkovska
Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa ir vadošais optometrijas izglītības nodrošinātājs Baltijas valstīs, piedāvājot studiju programmas latviešu un angļu valodā. Studiju programmas nodrošina augstas kvalitātes izglītību, kas atbilst Eiropā definētajām optometrista profesijas prasībām.
Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa nodrošina akadēmiskās un profesionālās studiju programmas bakalaura, maģistra un doktora līmenī:
- Bakalaura studiju programma Optometrija latviešu un angļu valodās (Programmas direktore doc. Ilze Ceple);
- Maģistra studiju programma Klīniskā optometrija latviešu un angļu valodās (Programmas direktore asoc. prof. Aiga Švede);
- Doktora studiju programma Dabaszinātnes: Fizika, astronomija un mehānika.
Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas laboratoriju tehniskais nodrošinājums ir augstā līmenī, kas ļauj veikt pasaulē konkurētspējīgus zinātniskos pētījumus. Nodaļas pētnieki ir starptautisku zinātnisko publikāciju autori un aktīvi piedalās vadošās nozares konferencēs, stiprinot Latvijas redzamību globālā mērogā. Nodaļā veikto pētījumu atradnes, secinājumi un izrietošie profesionālie ieteikumi tiek integrēti tālākizglītības kursos, kas paredzēti praktizējošiem optometristiem.
Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas pētniecības virzieni:
- Klīniskās optometrijas pētījumi: Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā tiek veikti vadošie redzes zinātnes pētījumi, padziļināti pētot, kā dažādi optiskās korekcijas veidi, redzes stimulu parametri, apgaismojums un citi faktori ietekmē redzes sistēmu. Tiek veikti arī redzes noguruma un diskomforta pētījumi, lai identificētu dzīves kvalitāti ietekmējošos faktorus.
- Papildinātās realitātes pētījumi: Ciešā sadarbībā ar tehnoloģiju uzņēmumiem, tiek pētīta redzes sistēmas darbība papildinātās realitātes vidē. Redzes īpatnību novērtēšana sekmē zinātniski pamatotu un cilvēka redzes sistēmai draudzīgu papildinātās realitātes tehnoloģiju attīstību.
- Redzes ergonomika: Tiek izstrādātas inovatīvas diagnostikas metodes, lai risinātu redzes traucējumus un diskomfortu, kas rodas darbā ar dažādu tipu ekrāniem un digitālajām tehnoloģijām.
- Krāsu redzes pētījumi: Apvienojot zināšanas kolorimetrijā, psihofizikā un redzes uztverē, tiek veidoti krāsu redzes testi un veikti fundamentāli pētījumi par redzes uztveres mehānismiem.
- Acu kustību pētījumi: Tiek veikti pētījumi par vizuālās informācijas grupēšanas procesiem, lasīšanas acu kustību analīzi, verģences acu kustībām, sporta redzi un citiem dinamiskiem redzes aspektiem.